fbpx
The Hurva Synagogue

The Hurva Synagogue

A view from the southwest

The Hurva Synagogue

A view from the east

The Hurva Synagogue

The Hurva Synagogue

The Hurva Synagogue

The Hurva Synagogue

The Hurva Synagogue

Placing a stone with names

The Hurva Synagogue

The interior of the synagogue with people praying inside

The Hurva Synagogue

The Hurva Synagogue

A view of the synagogue

The Hurva Synagogue

A view of the synagogue at night

The Hurva Synagogue

A view of the synagogue in the evening

The Hurva Synagogue

The fire at the place

The Hurva Synagogue

A figure of the place

The Hurva Synagogue

The Hurva Synagogue

General Info

בית הכנסת “חורבה”

“על ראש אחד ההרים סביב ירושלים תיראה כיפת בית הכנסת בין כיפות של כל בית, גדולה כמו הירח בין הכוכבים.” כך מבטא הרב יושע יוסף ריבלין את התרגשותו מהקדשת בית הכנסת.


מעט בניינים הם כה סמלים של העיר, קל וחומר עיר כל כך מלאת סמלים כמו ירושלים. לאורך השנים הוכר בית כנסת חורבה כבית כנסת ייחודי ומיוחד, וסביבתו של בית הכנסת הפכה לאחד האתרים הבולטים של היישוב היהודי בירושלים, במיוחד לאחר הקמת בית הכנסת בית יעקב (החורבה). בשנת 1864. סביב בית הכנסת היו כמה המוסדות החשובים ביותר של הקהילה האשכנזית בירושלים: ישיבת עץ חיים, בית הדין, מוסדות צדקה ובתי מדרש – מוסדות שסימלו את מאפייני החיים היהודיים בירושלים במאה התשע עשרה עד העידן המודרני. הביקור בבית הכנסת החדש שנבנה מחדש מאפשר למבקרים להעריך את היופי הייחודי בחלל בית הכנסת.

שמע את סיפור המקום מארון התורה הגבוה בעולם.

ראו את ההיסטוריה במישור הארכיאולוגי / במרתף בית הכנסת.

מעל לכל, התפעל מהנוף המרהיב של 360 מעלות ממרפסת כיפת בית הכנסת בירושלים הבנויה.

History

בית הכנסת ‘חורבה’ נחנך מחדש ב- 15 במרץ 2010, 62 שנה לאחר חורבו, שהחל בהריסת בית הכנסת על ידי כוחות הלגיון הירדני במהלך נפילת הרובע בשנת 1948 במלחמת העצמאות.

ההחלטה לתכנן ולבנות את בית הכנסת מחדש, לוותה בדיון ציבורי נרחב, הייתה סיום של תהליך ארוך ומפותל שהחל עם שחרור הרובע היהודי במלחמת ששת הימים של 1967.


במשך דורות, חיים יהודיים עשירים חלחלו לחומות ירושלים. פרקים מפוארים בתולדות האומה, מורשתה הדתית ואוצרות התרבות שלה נחתמו בין סמטאותיה האהובות.


בתוך מסכת מפוארת זו ניצב בית כנסת ייחודי אחד, שלמרות ההיסטוריה שלו (“בית יעקב” או “בית יעקב בחצרו ההרוסה של רבי יהודה החסיד”, “בית הכנסת הגדול”) מכונה עדיין על ידי כולם החורבה.


יש לו משמעות דתית, לאומית ומדינית מיוחדת, מאז תקופת בנייתו במאה ה -19 ועד חורבנו באמצע המאה ה -20, הוא משקף את מעמדו של העם היהודי בארץ ישראל ותחילת דרכו התעוררות מהגולה דרך חיזוק תורת ישראל.

בית הכנסת ‘חורבה’ היה מרכז ההתעוררות הדתית והלאומית וסימל את רעיון הבית הלאומי והחזרת העם היהודי לארצו. לא מפתיע אפוא שהיו התכנסויות יהודיות חשובות ומשמעותיות בתולדות היישוב, כגון; ביקורו של הנציב העליון הבריטי הראשון, הרברט סמואל, הכתרתם של רבני הראשי האשכנזים של ארץ ישראל, ועצרת התפילה והזעקה של המתיישבים היהודים בארץ ישראל, לאחר הידיעה על השואה הנוראית שהתרחשה על יהדות אירופה.

בסוף המאה ה -19 בנימין זאב הרצל ביקר בארץ ישראל ולא פסל על החורבה.

זאב ז’בוטינסקי ביקר בבית הכנסת, הסטנדרטים של “הלגיון העברי” ממלחמת העולם הראשונה הופקדו לשם שמירה.


הסיפור שלנו מתחיל במאה ה- 15 כאשר קבוצה של יהודים אשכנזים, מצליחה בדרך קשה להתגבר על איסורים מפורשים מהשלטון המוסלמי על יהודים ולא יהודים כאחד, לרכוש אדמות בירושלים. חצר האשכנזים הייתה השם שיינתן לארץ שהיהודים יקנו.


נאמנות לירושלים למרות כל הקשיים, זהו שם הסיפור. פעם אחר פעם הקהילה מסוגלת לבנות את עצמה מחדש, למרות שהסביבה עושה הכל כדי לחבל בחלום. הקהילה מאבדת את הדבר החשוב ביותר עבורה, את בית הכנסת שנהרס מספר פעמים ועל אף הישנות האירוע מספר פעמים, בית הכנסת נבנה מחדש.


בית הכנסת, שנבנה לראשונה בשנת 1864, אמור היה להיקרא על ידי צאצאי תלמידי הגאון מווילנא, “בית יעקב בחצר ההרוסה של רבי יהודה החסיד.”


בשנת 1948, במהלך מלחמת העצמאות, פוצצו חיילי הלגיון הירדני את בית הכנסת, יום לאחר נפילת הרובע היהודי. לאחר מלחמת ששת הימים, עם שובם של היהודים לרובע היהודי, הוחלט לבנות מחדש את בית הכנסת ואת החצר האשכנזית אך מסיבות רבות בית הכנסת לא הוקם מייד. בינתיים הקשת נבנתה על ידי כזכור על ידי רבים מהריסות החורבה. הקשת נבנתה כסמל במקום בית הכנסת.


בראשית שנות האלפיים החליטה הממשלה להקים את בית הכנסת ואכן בית הכנסת נחנך מחדש ב- 15 במרץ, 2010.

בית הכנסת מכיל סודות רבים; מראה בית הכנסת, ארכיאולוגיה מתחת לבית הכנסת ועוד.

The second part of the story took place about a century later, when the Vilna Gaon (the foremost leader of Ashkenazi Jews opposed the Hasidic movement, known as mitnagdim) instructed his disciples to return to the Land of Israel in order to set the process of Redemption in motion. The Vilna Gaon’s disciples who left Lithuania arrived in the beginning of the 19th century, and spent many years in the effort to redeem the “Ashkenazi Courtyard” in which Rabbi Yehuda HaHasid’s community’s half-built synagogue had stood. Finally, after meetings with the Ottoman sultan and repaying the debt with the help of Jewish donors from around the world, in 1864 the Vilna Gaon’s disciples built a synagogue in the Ashkenazi Courtyard. They named it “Beit Ya’akov (House of Jacob, after Baron James Jacob de Rothschild whose family supported the Jewish community in the Land of Israel) in the Courtyard of the Ruin of Rabbi Yehuda HaHasid”. The synagogue was a tall and prominent building, and it became a symbol of the Jewish Quarter.

במהלך השנים הגיעו לבית הכנסת שליטים, רבנים ומבקרים חשובים אחרים ואירועים היסטוריים חשובים התרחשו תחת קורת גגו. זה נמשך עד 1948. במהלך מלחמת העצמאות של ישראל, שבועיים לאחר שנולדה מדינת ישראל ומחרת יום אחר יום של קרב עקוב מדם, פוצצו חיילי הלגיון הערבי את כל בית הכנסת. בפעם השנייה בתולדותיו צומצם בית הכנסת חורבה לערימת חורבות. הירדנים היו מודעים לחלוטין לחשיבות הסמלית של בית הכנסת והרסו נועד להפגנת ניצחון, נועד להראות כי הנוכחות היהודית בעיר העתיקה הגיעה לקצה קבוע. למעשה, נוכחותם היהודית ברובע היהודי נקטעה במשך 19 שנים.

לאחר מלחמת ששת הימים של 67 ‘, שבה נלקחה מזרח ירושלים על ידי ישראל והעיר אוחדה מחדש, חזרו היהודים ובנו את הרובע היהודי מחדש. כמו כן הוחלט לבנות מחדש את בית כנסת החורבה, ובינתיים שוחזר אחת מארבע הקשתות שתמכו בכיפתו המפורסמת. קשת הנצחה זו הפכה לסמל של בית הכנסת החורבה, לנוכחות היהודית המחודשת ברובע היהודי ובעיר העתיקה בכלל. שלושה עשורים לאחר מכן, בראשית שנות האלפיים, הודיעה ממשלת ישראל על ההחלטה לבנות מחדש את החורבה בסגנון המקורי שלה מהמאה ה -19. בסיוע כספים שניתנו על ידי תורמים נדיבים, בנוסף לכספים שהוקצו על ידי ממשלת ישראל, הושלמה העבודה על השיקום בשנת 2010.

בית הכנסת החורבה המשוחזר הוקדש רשמית במרץ 2010 כבית כנסת פעיל ומרכז לימוד בטקס גאלה בו השתתפו פוליטיקאים ישראלים והרבנים הראשיים.

 

שעות העבודה באתר – עודכנו בעקבות הקורונה:
האתר פתוח בימים א’-ה ‘בלבד.
עד 7.08.2020 בין השעות 9: 00-17: 00.
החל מה 9.08.2020 בין השעות 10:30 – 18:00.

מומלץ להירשם מראש.
על שותפים של עשרה אנשים ומעלה להירשם מראש דרך מרכז מידע או אימייל.
* כניסה אחרונה כ -30 דקות לפני הסגירה

To order tickets click here

בימי שני וחמישי, כניסה מאוחרת אפשרית למבקרים, בעקבות אירועי בר מצווה במקום, אנא בדקו דרך מרכז ההזמנות: 4987 * / [email protected]

Information
Tourist Sites
Quarter Tours
Activities Calendar
{{ $root.choicedDate }}
{{ data.startTime }}
{{ data.title }}
Not Available
/
Available
order +
Not Available
/
Available
View All Activities