מפת מידבא

מפת מידבא

שחזור מפת מידבא בקארדו

רקע כללי

בשנת 1884, בעת שארכאולוגים שיחזרו כנסייה ביזנטית בעתיקות העיר מידבא, הנמצאת בעבר הירדן המזרחי, נחשפה לגמרי במקרה מפה מצויירת  רצפת פסיפס צבעונית אשר שימשה בכנסייה מן התקופה הביזנטי. באותם הימים לא כולם הבינו את חשיבות הממצא. הממצא פורסם רק בשנת 1897.

היסטוריה

מפות שנוצרו בעת העתיקה לא בהכרח נועדו כדי לתת מידע מדוייק על מרחקים ותוואי שטח. בחלק מהמפות האידיאולוגיה הייתה המוטיב העיקרי. בעיני האומן, התיאולוגיה חשובה ממה יסטורה. דוגמא נהדרת לכך היא מפת מידבא. מפה בה מופיעים האתרים החשובים לנצרות בתקופה הביזנטית  מלבנון בצפון ועד מצרים בדרום. מרבית הערים מופיעים בשמם. חלק מהם יופיעו עם תיאור גרפי נוסף. לשונות בולטת מאוד זוכה העיר ירושלים. העיר ירושלים מופיעה במרכז המפה. תשומת הלב המיוחדת לה זוכה ירושלים היא בשל מעמדה בעיני הביזנטים. ובתוך ירושלים כנסיית הקבר זוכה אף היא לבולטות מועדפת. בנוסף, ניתן לזהות את שערי העיר, רחובות, עמודים ועוד מבנים חשובים.

מפת מידבא היא המפה הקדומה ביותר המתארת את ארץ ישראל נופיה ויישוביה. החלק העליון המזרחי מתאר את האזור שממזרח לירדן וממערב עד הים התיכון. בחלק הדרומי רואים את הנגב, סיני ומצרים.

במפה רואים תיאורים של ערים, מבנים, הרים ועמקים, ימים נהרות ונחלים, צומח וכתובות

תארוך המפה הוא כנראה בסביבות המאה ה- 6 לספירה

סיורים
05.03.2018
בתים פתוחים
מפגש אנושי מרגש והצצה אל הבתים של תושבי הרובע
19.04.2021
3,000 שנה בשעתיים! סיור ברובע היהודי
13.06.2021
סיור מודרך בדוידסון
מתי לאחרונה ביקרתם באתר מתקופת בית המקדש השני? ראיתם מקוואות עתיקים, רחובות ושוק ססגוני ואת שרידי הרחוב העמוס? אנחנו מזמינים אתכם לסיור מודרך במרכז הארכאולוגי דוידסון – מקום בו הסטוריה וחוויה נפגשים. תהנו משעת הדרכה ייחודית, חוויתית ומתאימה לכל גיל! (ההדרכה בעברית). מחכים לכם בכניסה לאתר בימים א – ה בשעות 13:30 ו 17:00 יש להרשם לסיור מראש! להרשמה לסיור לחץ כאן.   ניפגש בסמטאות
03.09.2020
ציונות ברובע
הרובע היהודי וסמטאות העיר העתיקה חוו שנות היסטוריה אשר טומנות בחובן אנשים שפעלו למענה תוך סיכון נפשם ומתוך רצון להגן על העיר החשובה. אנו מזמינים אתכם לסיור מרתק בו נכיר דמויות ואירועים שהשפיעו רבות  על האזור כאשר המכנה במשותף לכולם – הציונות.  
04.02.2019
נשים חולמות יוזמות ולוחמות
סיור מרתק ומעורר השראה בעקבות נשות מופת, הסטרטאפיסטית הראשונה, לוחמות ודמויות תרבות מרשימות שהילתם תמשיך ותלווה אותנו עוד הרבה אחרי הסיור…
אירועים
22.11.2018
בת מצווה
רוצים להפוך את בת מצווה של בתכם לאירוע מרגש ומיוחד? בת מצווה בקונספט "רובע- IT" אירועי שיא בהתאמה אישית מוקפדת ואלגנטית עם זווית אחרת.
22.11.2018
בר מצווה
אתרי הרובע היהודי ממתינים לכם כבר 3,000 שנה! לא תבואו?! בר מצווה בקונספט "בר-ברובע". אירועי שיא בהתאמה אישית מוקפדת ואלגנטית עם זווית אחרת.  
22.11.2018
חתונה
במתחם המקום המיוחד ביותר בעולם, במקום בו העבר והעתיד נפגשים, במקום בו חווים את ההיסטוריה ובאווירה של ירושלים הקסומה – תוכלו לקיים חופה בלתי נשכחת.
22.11.2018
טקסים ואירועים
במתחמי האירועים שלנו הפרוסים על שטחים רחבי ידיים, באזור הרובע היהודי והכותל, באתרים היסטוריים מקורים ומוצלים, במיקום ייחודי שאין שני לו בכל העולם.
מידע למבקר
אתרי תיירות
סיורים ברובע
יומן פעילויות
{{ $root.choicedDate }}
{{ data.startTime }}
{{ data.title }}
לא זמין
/
זמין
לרכישה +
לא זמין
/
זמין
לכל הפעילויות