fbpx
בית פלוגת הכותל

חברי הפלוגה בסמוך לכותל המערבי

המיצג האור קולי באתר

רקע כללי

בית פלוגת הכותל

האתר פתוח בתיאום מראש בלבד דרך מוקד המידע שלנו *4987

להזמנת כרטיסים בעברית לחץ כאן

להזמנת כרטיסים באנגלית לחץ כאן

"מי שישלוט בעיר העתיקה ישלוט בארץ כולה" (יומן פלוגת הכותל, אורי צבי גרינברג).

מה מתרחש כאשר חבורה של צעירים פעילי תנועת בית"ר, ציונים, מחליטים להקים מערך הגנה על תושבי הרובע היהודי והעיר העתיקה דרך המוסלמים והבריטים?

מי היא הפלוגה אמיצת הרוח והחזקה שהסכימה לסכן את חייהם של חבריה למען תקיעה בשופר במוצאי יום כיפור?
סיפורם של פלוגת הכותל הוא סיפור ציוני על התיישבות וחשיבות ירושלים.

במקום יש שני מיצגים. אור קוליים .

 

זה סיפור גבורה יוצא מהדופן של לוחמה מול המנדט הבריטי ששמה לה למטרה לשמור על המסורת והקשר בין העם היהודי לכותל המערבי.

היסטוריה

בירושלים העתיקה, בה גרו יהודים, מוסלמים ונוצרים, הייתה מאז ומתמיד מקום מועדון לפורענות. מראשית ימי המנדט הבריטי התנכלו הערבים ליהודים וכבר השנים 1920-1921 יחד בפרעות תרפ"ט (1929) בסוף המאה התשע-עשרה ותחילת המאה העשרים היו היהודים ברוב העתיקה, אולם עם הנדידה לעיר החדשה, הלך הרובע היהודי והמצמצם. היה היגיינה וניקיון הכל כל מי שיובל עבר לעיר חדשה .
ברובע יהודי נשאר רק שכבות חלשות יותר, עניים.

עם ריבוי הפגיעות ביהודי העיר העתיקה על פי הפורעים הערבים, הוחלט בראשית 1937. הביטחון תושבי הרובע היהודי. חברי "פלוגת הכותל" עסקו בכל מיני עבודות: במחיצות, בבניין, בסלילת כבישים למשירה ובנוטרות. בלילה דאגו לביטחונם של היהודים שנהגו להתפלל ליד הכותל המערבי.

בסוף 1937 מנתה "פלוגת הכותל" 24 חברים (בשש בנות), שגרו בשכירות באחד הבתים ברובע היהודי. הימצאותה של הפלוגה בעיר העתיקה הגבירה את הביטחון היהודים במקום והגנה שיש לי דרך התקנות הערבים. קרה לא פעם שחברי "פלוגת הכותל" היו מעורבים אף בחילופי יריות.

בדצמבר 1928 אסרה ממשלת המנדט את התקיעת השופר ליד הכותל וזאת לאחר שהארבים התלוננו כי התקינה פוגעת בקודשי האסלאם. בית"ר והאצ"ל מעולם לא השלימו עם הגזרה זו, ומדי יום-כיפור נמצא המתנדב שתקע בשופר.

קיומה של פלוגת הכותל היה לצנינים בעיני השלטונות הבריטיים. קציני משטרה נהגו לימודים חיפושים בבית הפלוגה והתרו בחברים שלא להניף את הדגל הלאום על הבית או אסרו שהוציא את הקבוצות הגדולות שלך אנשים, כל זה בטענה שהדבר מרגיז את ההירות ומהווה פרובוקציה. 1938 נעצרו כמה מאותם חקירה שוחררו לביתם. לבסוף, הגיע לבית הפלוגה יחידת שוטרים
.

 

להזמנת כרטיסים בעברית לחץ כאן

להזמנת כרטיסים באנגלית לחץ כאן

 

ניפגש בסמטאות!

 

סיורים
06.12.2020
סיור חנוכיות בירושלים, סיור חנוכיות בעיר העתיקה
החורף השנה יוצאים לסיורי חנוכיות משפחתיים ואינטימיים! בואו להנות מסיורי חנוכיות המותאמים לקבוצות קטנות, בהם נספר את סיפור חג החנוכה, נכיר את גיבורי הרובע היהודי וירושלים בימים ההם ובזמן הזה דרך משחקים, סיפורים וחוויה מהנה! את הסיור נתחיל השער יפו ולאחר מכן נכנס אל תוך העיר העתיקה, הרובע היהודי. נטייל בסמטאות ונראה הדלקת חנוכיות ואת החג ברובע, ננשמע על הלוחמים והמכבים, גיבורי תש"ח ועוד המון הפתעות שלא ידעתם שקרו בחג החנוכה. הסיורים כוללים כניסה לאתר תיירות. אורך הסיור כשעתיים. יש סיורים בשעות הבוקר ויש בערב. מוזמנים להרשם ולשמור לכם מקום – בטלפון 4987* או במייל [email protected] הסיור מועבר בשפות: עברית, אנגלית, ספרדית וגרמנית. *כל הסיורים הם לפי הנחיות התו הסגול – עד עשרה אנשים בקבוצה בסיור הכולל אתר סגור ניתן להגיע לסיור באתרים הפתוחים בלבד, עד 20 אנשים בקבוצה.   ניפגש בסמטאות!
05.03.2018
בתים פתוחים
מפגש אנושי מרגש והצצה אל הבתים של תושבי הרובע
04.02.2019
נשים חולמות יוזמות ולוחמות
סיור מרתק ומעורר השראה בעקבות נשות מופת, הסטרטאפיסטית הראשונה, לוחמות ודמויות תרבות מרשימות שהילתם תמשיך ותלווה אותנו עוד הרבה אחרי הסיור…
03.09.2020
ציונות ברובע
הרובע היהודי וסמטאות העיר העתיקה חוו שנות היסטוריה אשר טומנות בחובן אנשים שפעלו למענה תוך סיכון נפשם ומתוך רצון להגן על העיר החשובה. אנו מזמינים אתכם לסיור מרתק בו נכיר דמויות ואירועים שהשפיעו רבות  על האזור כאשר המכנה במשותף לכולם – הציונות.  
19.06.2019
לכל שירייך אני כינור
לחגוג את ירושלים, לצעוד על אבניה המנגנות את יופייה וקסמה של המיוחדת בערי העולם. לשיר את המילים והתווים שממזגים בין שמיים וארץ, להרגיש את ההשראה של משוררי ירושלים שהיוותה בסיס ליצירות המופת.
אירועים
22.11.2018
בר מצווה
אתרי הרובע היהודי ממתינים לכם כבר 3,000 שנה! לא תבואו?! בר מצווה בקונספט "בר-ברובע". אירועי שיא בהתאמה אישית מוקפדת ואלגנטית עם זווית אחרת.  
22.11.2018
בת מצווה
רוצים להפוך את בת מצווה של בתכם לאירוע מרגש ומיוחד? בת מצווה בקונספט "רובע- IT" אירועי שיא בהתאמה אישית מוקפדת ואלגנטית עם זווית אחרת.
22.11.2018
טקסים ואירועים
במתחמי האירועים שלנו הפרוסים על שטחים רחבי ידיים, באזור הרובע היהודי והכותל, באתרים היסטוריים מקורים ומוצלים, במיקום ייחודי שאין שני לו בכל העולם.
22.11.2018
חתונה
במתחם המקום המיוחד ביותר בעולם, במקום בו העבר והעתיד נפגשים, במקום בו חווים את ההיסטוריה ובאווירה של ירושלים הקסומה – תוכלו לקיים חופה בלתי נשכחת.
מידע למבקר
אתרי תיירות
סיורים ברובע
יומן פעילויות
{{ $root.choicedDate }}
{{ data.startTime }}
{{ data.title }}
לא זמין
/
זמין
לרכישה +
לא זמין
/
זמין
לכל הפעילויות