מפת מידבא

מפת מידבא

שחזור מפת מידבא בקארדו

רקע כללי

בשנת 1884, בעת שארכאולוגים שיחזרו כנסייה ביזנטית בעתיקות העיר מידבא, הנמצאת בעבר הירדן המזרחי, נחשפה לגמרי במקרה מפה מצויירת  רצפת פסיפס צבעונית אשר שימשה בכנסייה מן התקופה הביזנטי. באותם הימים לא כולם הבינו את חשיבות הממצא. הממצא פורסם רק בשנת 1897.

היסטוריה

מפות שנוצרו בעת העתיקה לא בהכרח נועדו כדי לתת מידע מדוייק על מרחקים ותוואי שטח. בחלק מהמפות האידיאולוגיה הייתה המוטיב העיקרי. בעיני האומן, התיאולוגיה חשובה ממה יסטורה. דוגמא נהדרת לכך היא מפת מידבא. מפה בה מופיעים האתרים החשובים לנצרות בתקופה הביזנטית  מלבנון בצפון ועד מצרים בדרום. מרבית הערים מופיעים בשמם. חלק מהם יופיעו עם תיאור גרפי נוסף. לשונות בולטת מאוד זוכה העיר ירושלים. העיר ירושלים מופיעה במרכז המפה. תשומת הלב המיוחדת לה זוכה ירושלים היא בשל מעמדה בעיני הביזנטים. ובתוך ירושלים כנסיית הקבר זוכה אף היא לבולטות מועדפת. בנוסף, ניתן לזהות את שערי העיר, רחובות, עמודים ועוד מבנים חשובים.

מפת מידבא היא המפה הקדומה ביותר המתארת את ארץ ישראל נופיה ויישוביה. החלק העליון המזרחי מתאר את האזור שממזרח לירדן וממערב עד הים התיכון. בחלק הדרומי רואים את הנגב, סיני ומצרים.

במפה רואים תיאורים של ערים, מבנים, הרים ועמקים, ימים נהרות ונחלים, צומח וכתובות

תארוך המפה הוא כנראה בסביבות המאה ה- 6 לספירה

סיורים
12.07.2020
מתכננים חופשה בירושלים? הזמינו לילה ובואו לטייל בחינם ברובע היהודי!
מתכננים חופשה לירושלים? הזמינו לילה בירושלים וקבלו הטבה מיוחדת! תיירות הרובע בשיתוף עיריית ירושלים מזמינה אתכם להגיע לחופשה מרגיעה ומהנה בירושלים ולבקר בחינם ברובע היהודי! אתם מוזמנים לצאת לסיור "על מה חרבה ירושלים" (בעברית) במיוחד לימי שלושת השבועות, ביו המצרים, נצא לסיור המספר את סיפורי חורבן בית המקדש הראשון והשני ואת נבואות הנחמה. * הסיור הוא כשעתיים. כולל הדרכה וכניסה לאתרי הרובע היהודי: הרובע ההרודיאני והבית השרוף. רק רוצה לבקר באתרים? אתם מוזמנים לבקר בשני אתרים לבחירתכם מבין: בית פלוגת הכותל, בית כנסת החורבה, הרובע ההרודיאני והבית השרוף. כל האתרים הם בהתאם להנחיות משרד הבריאות. הכניסה לבית פלוגת הכותל ולבית הכנסת החורבה מצריכה הרשמה מראש! לרכישת כרטיסים: לסיור לחצו כאן. לכניסה לשני אתרי תיירות לחצו כאן. או דרך מרכז המידע: 4987 *. ניפגש במסטאות! * שימו לב: ההטבה היא לאורחי המלון השוהים בירושלים רק במסגרת הפרויקט, השתתפות בהצגת שובר שתקבלו במלון בו אתם שוהים. * השובר אישי ואינו ניתן להעברה, שובר אחד לכל משתתף. * תוקף ההטבה: כרטיס לכניסה משולבת לשני אתרים – עד ה- 07/23/20, סיורים מודרכים 'על מה חרבה ירושלים?' עד לתאריך 07/28. * כניסה לאתרים בשעות הפעילות המצוינות באתר בתקופת קורונה.
08.11.2019
3000 שנה בשעתיים
כניסות נסתרות, נקודות תצפית מרהיבות ומפגש עם המקומות הכי יפים ומרגשים ברובע היהודי.  
19.06.2019
לכל שירייך אני כינור
לחגוג את ירושלים, לצעוד על אבניה המנגנות את יופייה וקסמה של המיוחדת בערי העולם. לשיר את המילים והתווים שממזגים בין שמיים וארץ, להרגיש את ההשראה של משוררי ירושלים שהיוותה בסיס ליצירות המופת.
03.09.2020
ציונות ברובע
הרובע היהודי וסמטאות העיר העתיקה חוו שנות היסטוריה אשר טומנות בחובן אנשים שפעלו למענה תוך סיכון נפשם ומתוך רצון להגן על העיר החשובה. אנו מזמינים אתכם לסיור מרתק בו נכיר דמויות ואירועים שהשפיעו רבות  על האזור כאשר המכנה במשותף לכולם – הציונות.  
04.02.2019
נשים חולמות יוזמות ולוחמות
סיור מרתק ומעורר השראה בעקבות נשות מופת, הסטרטאפיסטית הראשונה, לוחמות ודמויות תרבות מרשימות שהילתם תמשיך ותלווה אותנו עוד הרבה אחרי הסיור…
אירועים
22.11.2018
בר מצווה
אתרי הרובע היהודי ממתינים לכם כבר 3,000 שנה! לא תבואו?! בר מצווה בקונספט "בר-ברובע". אירועי שיא בהתאמה אישית מוקפדת ואלגנטית עם זווית אחרת.  
22.11.2018
בת מצווה
רוצים להפוך את בת מצווה של בתכם לאירוע מרגש ומיוחד? בת מצווה בקונספט "רובע- IT" אירועי שיא בהתאמה אישית מוקפדת ואלגנטית עם זווית אחרת.
22.11.2018
טקסים ואירועים
במתחמי האירועים שלנו הפרוסים על שטחים רחבי ידיים, באזור הרובע היהודי והכותל, באתרים היסטוריים מקורים ומוצלים, במיקום ייחודי שאין שני לו בכל העולם.
22.11.2018
חתונה
במתחם המקום המיוחד ביותר בעולם, במקום בו העבר והעתיד נפגשים, במקום בו חווים את ההיסטוריה ובאווירה של ירושלים הקסומה – תוכלו לקיים חופה בלתי נשכחת.
מידע למבקר
אתרי תיירות
סיורים ברובע
יומן פעילויות
{{ $root.choicedDate }}
{{ data.startTime }}
{{ data.title }}
לא זמין
/
זמין
לרכישה +
לא זמין
/
זמין
לכל הפעילויות