מפת מידבא

מפת מידבא

שחזור מפת מידבא בקארדו

רקע כללי

בשנת 1884, בעת שארכאולוגים שיחזרו כנסייה ביזנטית בעתיקות העיר מידבא, הנמצאת בעבר הירדן המזרחי, נחשפה לגמרי במקרה מפה מצויירת  רצפת פסיפס צבעונית אשר שימשה בכנסייה מן התקופה הביזנטי. באותם הימים לא כולם הבינו את חשיבות הממצא. הממצא פורסם רק בשנת 1897.

היסטוריה

מפות שנוצרו בעת העתיקה לא בהכרח נועדו כדי לתת מידע מדוייק על מרחקים ותוואי שטח. בחלק מהמפות האידיאולוגיה הייתה המוטיב העיקרי. בעיני האומן, התיאולוגיה חשובה ממה יסטורה. דוגמא נהדרת לכך היא מפת מידבא. מפה בה מופיעים האתרים החשובים לנצרות בתקופה הביזנטית  מלבנון בצפון ועד מצרים בדרום. מרבית הערים מופיעים בשמם. חלק מהם יופיעו עם תיאור גרפי נוסף. לשונות בולטת מאוד זוכה העיר ירושלים. העיר ירושלים מופיעה במרכז המפה. תשומת הלב המיוחדת לה זוכה ירושלים היא בשל מעמדה בעיני הביזנטים. ובתוך ירושלים כנסיית הקבר זוכה אף היא לבולטות מועדפת. בנוסף, ניתן לזהות את שערי העיר, רחובות, עמודים ועוד מבנים חשובים.

מפת מידבא היא המפה הקדומה ביותר המתארת את ארץ ישראל נופיה ויישוביה. החלק העליון המזרחי מתאר את האזור שממזרח לירדן וממערב עד הים התיכון. בחלק הדרומי רואים את הנגב, סיני ומצרים.

במפה רואים תיאורים של ערים, מבנים, הרים ועמקים, ימים נהרות ונחלים, צומח וכתובות

תארוך המפה הוא כנראה בסביבות המאה ה- 6 לספירה

סיורים
05.08.2019
סיורי סליחות ליליים ברובע היהודי
סיורי סליחות ליליים ברובע היהודי בירושלים. סיפורי הרובע היהודי  
05.03.2018
בין הסמטאות
קבלת שבת מרגשת ומחברת שבט אחים ואחיות
19.06.2019
לכל שירייך אני כינור
לחגוג את ירושלים, לצעוד על אבניה המנגנות את יופייה וקסמה של המיוחדת בערי העולם. לשיר את המילים והתווים שממזגים בין שמיים וארץ, להרגיש את ההשראה של משוררי ירושלים שהיוותה בסיס ליצירות המופת.
26.02.2018
הלב שמעולם לא הפסיק לפעום
מסע יהודי של אלפי שנים ברובע היהודי בירושלים, סיור שכולו פסיפס תרבותי מרהיב.
05.03.2018
בית הכנסת "החורבה" כפי שלא הכרתם
סיור מרגש שכולו חוויות וסיפורים
אירועים
22.11.2018
בר מצווה
אתרי הרובע היהודי ממתינים לכם כבר 3,000 שנה! לא תבואו?! בר מצווה בקונספט "בר-ברובע". אירועי שיא בהתאמה אישית מוקפדת ואלגנטית עם זווית אחרת.  
22.11.2018
טקסים ואירועים
במתחמי האירועים שלנו הפרוסים על שטחים רחבי ידיים, באזור הרובע היהודי והכותל, באתרים היסטוריים מקורים ומוצלים, במיקום ייחודי שאין שני לו בכל העולם.
22.11.2018
בת מצווה
רוצים להפוך את בת מצווה של בתכם לאירוע מרגש ומיוחד? בת מצווה בקונספט "רובע- IT" אירועי שיא בהתאמה אישית מוקפדת ואלגנטית עם זווית אחרת.
22.11.2018
חתונה
במתחם המקום המיוחד ביותר בעולם, במקום בו העבר והעתיד נפגשים, במקום בו חווים את ההיסטוריה ובאווירה של ירושלים הקסומה – תוכלו לקיים חופה בלתי נשכחת.
מידע למבקר
אתרי תיירות
סיורים ברובע
יומן פעילויות
{{ $root.choicedDate }}
{{ data.startTime }}
{{ data.title }}
לא זמין
/
זמין
לרכישה +
לא זמין
/
זמין
לכל הפעילויות