כנסיית הניאה - "מריה נאה"

כנסיית ניאה

שרידי האפסיס של כנסית הניאה

כנסיית ניאה

מפת מדבה

רקע כללי

כנסיית הניאה – "מריה נאה"

בירושלים נבנתה כנסייה לכבוד אם- האלוהים שאי אפשר להשוות אליה אחרת, התושבים קוראים לה הכנסייה החדשה. למקדש זה היה צורך בכל מקום בעמודים, אשר במראם לא ייפלו מן היופי ששרר באתר בית המקדש ואשר יהיו בעלי גודל מספיק, שהרי נועדו לשאת את משקל הנדבכים המונחים עליהם. הקיסר יוסטיניאנוס ציווה להעמידה על פסגות הגבעות, בגבעה הגבוהה ביותר. אבל לא היה בה די שטח המספיק לצרכי הבניה על פי הנחיות הקיסר ורבע מן הכנסייה, זה הפונה כלפי דרום וכלפי מזרח, נותר ללא תמיכה. הכנסייה מושתתת איפה בחלקה על הסלע, ואילו בחלקה האחר היא תלויה באוויר באמצעות שלוחה מלאכותית גדולה שנוספה לגבעה בהשראת הקיסר. (ההיסטוריון פרוקופיוס)

היסטוריה

במפת 'מידבא', שנמצאה בכנסיה בעיר מידבא שבירדן, (מפה המתארת את ירושלים בתקופה הביזנטית) מופיע בסוף רחוב הקארדו בניין גדול של כנסייה היא כנסיית הניאה.

הקיסר פלאביוס  יוסטיניאנוס ששלט במאה השישית לספירה, מחליט לבנות כנסייה שתאדיר את שמה של מרים – יולדת האל. מעבר להאדרת מרים, לעיני הקיסר עמדה גם האדרת שמו וזה היה אחד הפרויקטים הגדולים הרבים שנבנו בימיו ברחבי האימפריה הביזנטית. עניין נוסף שליווה את הקמת המבנה האדיר במיקום שנבחר, היה להאפיל על בית המקדש היהודי החרב וזאת על ידי מבנה מונומנטלי מול הר הבית, תוך שימוש באלמנטים דומים מאוד לבניית בית המקדש השני שבנה המלך הורדוס על הר הבית. בנייה על גבי משטח שהורחב, אומנויות אדירות ובחירת מיקום טופוגרפי גבוה יותר מהר הבית.

כשהחלו בעבודות להקמת גן התקומה בצידו הדרומי של הרובע היהודי, נתגלו בעומק רב שרידיה של כנסיית "ניאה" במספר אתרים שנחפרו: בשטח שכונת בתי מחסה, בשטח גן התקומה ומחוץ לקו חומת העיר העתיקה. התגלו שרידים מרשימים שהמחישו את גודל הכנסיה.

את גודלה של הכנסיה ניתן לדמיין בעזרת גודלם של האבסיסים שנתגלו (המרחבים החצי עגולים שנמצאים בקדמת מבנה הכנסיה). במקרה זה נתגלו שתי אבסיסים קטנים, שביניהם היה אחד גדול יותר. אחד האבסיסים נמצא מתחת לבניין מגורים ונגיש למבקרים בתיאום. השני נמצא בקצה גן התקומה, בצמוד לרחוב בתי מחסה היורד ממרכז הרובע היהודי אל רחבת התפילה של הכותל המערבי.

המרשימים בשרידים הארכיטקטוניים של הכנסייה הם קמרונות ה – "ניאה" – מונומנט ארכיטקטוני יחיד במינו בירושלים. זהו מתחם תת קרקעי ששימש גם כמאגר מים. הקמרונות מכילים חללים גבוהים, מקומרים ומטוייחים הנשענים על אומנות מאסיבית.

במרום הקיר הדרומי נתגלתה כתובת טיח ביוונית המציינת את הקמת כנסיית ה -"ניאה" על ידי הקיסר פלאביוס יוסטיניאנוס וכוללת את תאריך הבניה, את מנהל העבודה אב המנזר קונסטנטינוס ואת שנת ביצוע הבניה(הכתובת המקורית מוצגת היום במוזיאון ישראל).

הכניסה לכנסיית הניאה בתיאום מראש בלבד: 4987*
למינימום: 10 משתתפים

מידע למבקר
אתרי תיירות
סיורים ברובע
יומן פעילויות
{{ $root.choicedDate }}
{{ data.startTime }}
{{ data.title }}
לא זמין
/
זמין
לרכישה +
לא זמין
/
זמין
לכל הפעילויות