הרובע ההרודיאני - מוזיאון וואהל לארכאולוגיה

שרידי פסיפס

טרקלין ( סלון ) ברובע ההרודיאני

רובע הרודיאני

כלים מבתי העשירים ברובע ההרודיאני

אפר משריפת בתי ירושלים

ערימת אפר שכיסתה את הבתים ברובע ההרודיאני

פסיפס הירושלמי

פסיפס מושלם מהבית המרכזי ברובע ההרודיאני

הבית המזרחי

קומת המרתף בבית במידות

מידע למבקר
אתרי תיירות
סיורים ברובע

Warning: Illegal string offset 'hebrewLink' in /home/customer/www/rova-yehudi.org.il/public_html/wp-content/themes/rova/buttonsLeftBlockMobile.php on line 19
הזמנת כרטיסים

רקע כללי

הרובע ההרודיאני – מוזיאון וואהל לארכאולוגיה

מתחת לבתי הרובע היהודי בעיר העתיקה בירושלים, הסתתרו להם במשך שנים שרידים של בתי אנשים אמידים שגרו ברובע ההרודיאני (הידוע גם כפרוור ההרודיאני) ברובע זה, אנחנו יכולים לחוות את חיי היום יום של אנשי ירושלים בימיה האחרונים. לראות זה לצד זה גם את הפאר וגם את האפר. השכונה בנויה על הגבעה המערבית (הר ציון של ימינו) ממנה ניתן היה להשקיף אל בית המקדש שהיה בנוי על הגבעה המזרחית (הר המוריה).

המקום נחשב לאחד מאתרי הארכאולוגיה התת קרקעיים הגדולים בעולם. מתחם של שישה בתים שנשתמרו ברמות שונות על שטח של כשלשה דונם.

היסטוריה

רובע אצולת העיר ירושלים בימי בית המקדש השני.

הרובע ההרודיאני נקרא כך משום שהבתים מתוארכים לימיו של המלך הורדוס. ירושלים גדלה ומתפשטת לעבר הגבעה המערבית, אותם שכונות חדשות שנבנות, מאוכלסות על ידי עשירי י-ם אשר חלקם היו ממשפחות הכהונה כנראה. הבתים שנחשפו לאחר מלחמת ששת הימים בחפירות ברובע היהודי, מספרים לנו על העושר והפאר שחיו בהם תושבי י-ם באותם ימים. נכנס למרתפים, למטבח ולסלון של אותם אנשים. נצפה בפסיפסים, במקוואות, בעיטורים, כל זה יזכיר לנו על מה חרבה ירושלים.

הבתים נמצאו הרוסים בתוך שכבת שריפה אדירה המעידה על האש הגדולה שהשתוללה בירושלים, כחודש לאחר חורבן בית המקדש.

במבנה הראשון באתר, ממנו נותרה קומת המרתף בלבד, נראה חדרי רחצה, מקוואות טהרה ושרידי קירות. ריבוי המקוואות יכול להעיד על חשיבות הטהרה עבור תושבי הבית בסוף תקופת הבית השני (שסביר להניח שהיו כהנים(.
בהמשך הסיור נגיע אל ׳בית המידות׳ בית גדול ומפואר מאוד. שם נוכל לראות עיטורי צבע על הקירות ורצפות פסיפס מפוארות, המעידים על עושר רב ושגשוג כלכלי בתקופה זו.

הממצאים בתצוגות, מאפשרים הצצה נוספת אל מימדי העושר : שולחנות מעוטרים, כלי חרס בצבעים מרהיבים מיובאים ועוד.
ממצא מרתק ומיוחד במינו, שנמצא חרוט על אחד הקירות ברובע היהודי ( המקור נמצא במוזיאון ישראל ) הוא חריטת מנורת המקדש. נשמע מתיימר? לא בהכרח. לדעת אנשי מקצוע, ישנו סיכוי סביר, שהאדם שחרט את המנורה, הוא כהן שראה את המנורה במקדש והנה לנו אפשרות לקבל אולי, הצצה אל מראה המנורה השואף למקור. מראה המנורה במקדש הנראה חרוט על הקיר, שונה ממנורת הכנסת ומהמנורה שעל גבי שער טיטוס בעיקר בבסיס המנורה.

הפאר והעושר המופיעים גם במקורות חז״ל וגם במקורות היסטוריים נוספים, מעידים על פערים חברתיים גדולים שהיוו חלק מרכזי מבעיות החברה היהודית בתקופה זו. פערים שהובילו למלחמת אחים ולבסוף, אף לחורבן בית המקדש וירושלים.
הבתים ברובע ההרודיאני, נתגלו, שרופים והרוסים, בשל השריפה העזה שהשתולל באזור כחודש לאחר חורבן בית המקדש.

עדכון כניסה לאתר:

ניתן להזמין כניסה לאתר בית כנסת החורבה. לחץ כאן להזמנת כרטיסים.

ניתן להזמין הדרכות וימי פעילות במייל  [email protected] או בטלפון 4987*

מבקרים יקרים שימו לב:

ימי שישי:
החל מתאריך 18/07 ועד לסוף חודש אוגוסט אתרי התיירות: הרובע ההרודיאני + הבית השרוף יפתחו למבקרים בין השעות: 09: 00-13: 00.

כ"כ מרכז דוידסון ללא שינוי יהיה פתוח בין השעות: 9: 00-15: 00.

 

 

מידע למבקר
אתרי תיירות
סיורים ברובע
יומן פעילויות
{{ $root.choicedDate }}
{{ data.startTime }}
{{ data.title }}
לא זמין
/
זמין
לרכישה +
לא זמין
/
זמין
לכל הפעילויות