הקרדו חנויות הפסיפסים

רקע כללי

הרובע היהודי בראי הפסיפסים סיפורו של הקרדו הביזנטי המערבי

כבר בתקופה הרומית המאוחרת נסללו בעיר שני רחובות אורך ראשיים ('קרדינס', ביחיד 'קרדו') שחצו את העיר מצפון לדרום וכנראה גם רחוב רוחב ראשי (דקומנוס מקסימוס) ממזרח למערב. בתקופה הביזנטית עם התרחבותה של העיר דרומה, הוארכו דרומה גם שני הקרדינס. הקרדו המערבי שבו מבוצע פרויקט הפסיפסים היה ברוחב 22.5 מטרים, אכן אוטוסטרדה של ממש.

קשה עד מאוד לדובב את האבנים הדוממות אך אם נעצום את עינינו, נתעלם לרגע מרחשי הרחוב ברובע היהודי המודרני, וניתן דרור לדמיוננו, נוכל להעלות שוב ברוחנו את ההמולה הריחות והצבעים ברחוב ירושלמי הומה אדם זה לפני כ-1400 שנה.

פרוייקט הפסיפסים בקרדו הינו חלק מיוזמה רחבת היקף המקודמת בשנים האחרונות על ידי החברה לשיקום הרובע היהודי, לשדרוג החוויה התיירותית ברובע. יוזמה זו כוללת שלל פרויקטים, בהם בית כנסת החורבה, בית הכנסת תפארת ישראל, ושדרוג אתר החומה הרחבה. במיזם הנוכחי ייצר האומן מבחר דמיוני של 9 חנויות ובהן מוצרים או בעלי מקצוע האופייניים לתקופה, שעוצבו בהשראת ממצאים ארכיאולוגיים.

ייחודם של הפסיפסים בפרוייקט הוא בכך שאין הם שחזור ארכיאולוגי גרידא הנמדד רק במידת הדיוק שבה הועתק פריט תקופתי זה או אחר, אלא שחזור אמנותי העושה שימוש בממצאים כנקודת מוצא לעיצוב מרהיב השובה את עין המסתכל בצבעוניותו ובעושרו. פסיפסי החנויות ממוקמים, במחשבה תחילה, על קיר הבטון התוחם המזרחי של הקרדו, למרגלות שרידי החנויות האמיתיות של הקרדו המקורי אשר היום משמשות בחלקן סוחרים ברובע היהודי המודרני.

לצד פסיפסי החנויות הוכן העתק חדש ומדוייק של ירושלים וסביבתה במפת מידבא.

ציור החנויות הופקד בידי האמן והמעצב הבינלאומי דוד הראל. על ביצוע הפסיפסים הופקדה חברת 'אילון-מוזאיקה' מקיבוץ אילון. הפיקוח המדעי על הפרוייקט הופקד בידי ד"ר אייל מירון.  

 

שלטי חנויות

חנות בדים דגמי הבדים בפסיפס נעשו בהשראת דגמי לבוש של בני אצולה ועיטורים הלקוחים מרחבי האימפריה (כדוגמת הפסיפסים המרשימים של רוונה, איטליה).

חנות כלי זכוכית נפח זכוכית העוסק ביצירת לוח מעוטר העשוי פיסות זכוכית וזהב שדומה לו התגלה בוילה בקיסריה.

חנות כלי חרס בחנות נוכל למצוא מבחר עשיר של כלים לאחסון שמן, ליין, קערות, קנקנים ועוד, לכל יום ולכל הזדמנות.

חנות כלי מתכת בחנותו של חרש הברזל ניתן למצוא  דלי עם ידית, מסור, פמוטות לנרות, ארגזי מתכת מעוטרים ואפילו כפות לשימוש בשולחן הסעודה.

חנות כלי נגינה בחנות כלי נגינה שחלקם מופיע בפסיפסי בתי כנסת מהתקופה הביזנטית בארץ ישראל.

 חנות תכשיטים חנות צורף היוקרה מציגה בפני הקונה הפוטנציאלי ממיטב מלאכת הצורפות הביזנטית.

 חנות תבלינים בחנות מוצגים תבלינים שהיו חיוניים לתיבול מזון, לתרופות, לשימור מזון ועוד

חנות פירות וירקות הסחורות הנראות בחנות משקפות תיאורי פסיפסים ביזנטיים שבהם ניתן לזהות את פירותיה של ארץ ישראל.

חנות ממכר בעלי חיים בחנות מוצג מגוון צנוע מעושר עולם החי של ארץ-ישראל בתקופה הביזנטית כמו גם של תקופות קדומות יותר.

היסטוריה

תמונות מחלק חנויות הפסיפס בקרדו

סיורים
25.07.2017
יש לאן ברובע ובגן משחק ניווט
רוצים לסייר ברובע עם 'מדריך חכם? רוצים לצאת מהשגרה?? משחק נווט סלולרי חדשני ברובע מחכה לכם
26.02.2018
הלב שמעולם לא הפסיק לפעום
מסע יהודי של אלפי שנים ברובע היהודי בירושלים, סיור שכולו פסיפס תרבותי מרהיב.
05.07.2018
בריחה אל העבר - משחקי הרובע
משחק בריחה אינטראקטיבי ברובע היהודי מחלקת התיירות של החברה לשיקום ולפיתוח הרובע היהודי, בשיתוף עם חווית התנ"ך משיקות "רכבת מהירה" שתיקח אתכם למסע מלהיב אל העבר, באמצעות טכנולוגיה עתידנית.
05.03.2018
בית הכנסת "החורבה" כפי שלא הכרתם
סיור מרגש שכולו חוויות וסיפורים
05.03.2018
אמנות הפסיפס
פסיפס של היסטוריה
אירועים
22.11.2018
בר מצווה
אתרי הרובע היהודי ממתינים לכם כבר 3,000 שנה! לא תבואו?! בר מצווה בקונספט "בר-ברובע". אירועי שיא בהתאמה אישית מוקפדת ואלגנטית עם זווית אחרת.  
22.11.2018
טקסים ואירועים
במתחמי האירועים שלנו הפרוסים על שטחים רחבי ידיים, באזור הרובע היהודי והכותל, באתרים היסטוריים מקורים ומוצלים, במיקום ייחודי שאין שני לו בכל העולם.
22.11.2018
בת מצווה
רוצים להפוך את בת מצווה של בתכם לאירוע מרגש ומיוחד? בת מצווה בקונספט "רובע- IT" אירועי שיא בהתאמה אישית מוקפדת ואלגנטית עם זווית אחרת.
22.11.2018
חתונה
במתחם המקום המיוחד ביותר בעולם, במקום בו העבר והעתיד נפגשים, במקום בו חווים את ההיסטוריה ובאווירה של ירושלים הקסומה – תוכלו לקיים חופה בלתי נשכחת.
מידע למבקר
אתרי תיירות
סיורים ברובע
יומן פעילויות
{{ $root.choicedDate }}
{{ data.startTime }}
{{ data.title }}
לא זמין
/
זמין
לרכישה +
לא זמין
/
זמין
לכל הפעילויות