הקארדו

הקרדו

הקרדו

מפת מידבא

הקרדו

רקע כללי

הקארדו היה הרחוב הראשי בעל שני טורי העמודים שפיאר ערים רומאיות רבות וחצה אותן מצפון לדרום. הקארדו של ירושלים מתחיל בשער שכם בצפון וחוצה את העיר לכיוון דרום עד לאזור שער ציון.

הרחוב מופיע במפת פסיפס של ירושלים שנתגלתה ברצפת כנסייה מסוף התקופה הביזאנטית בעיירה מידבא בהרי מואב שבעבר הירדן ."מפת מידבא" היא המקור הגרפי הקדום ביותר להכרת מראה ירושלים.

החלק הצפוני של הקארדו משתרע משער שכם עד לרחוב דויד והוא מהתקופה הרומית . החלק הדרומי נמשך מכאן לאורך צדו המערבי של הרובע היהודי ונבנה בתקופה הביזנטית, במאה השישית לספירה, בהמשך הקארדו הרומאי שבצפון.

היסטוריה

בחפירות הרובע היהודי נחשפו בין רחוב חב"ד לרחוב היהודים קטעים מהקארדו הביזנטי לסרוגין לאורך כ – 180 מטר.

הקארדו היה מורכב ממעבר מרכזי פתוח לשמים לשימוש כרכרות ובעלי חיים ומשני צדיו מדרכות לשימוש הולכי רגל, שתקרתם נתמכה בטורי עמודים. הרחוב מרוצף לוחות אבן ורוחבו הכולל 22.5 מטר. בכמה קטעים נמצאו חנויות מקורות בקמרונות מצדי המדרכות.

בקטע הדרומי פונו המבנים המאוחרים ונחשף מיפלס הקארדו הביזנטי שלאורכו שוקמו ושוחזרו חלק מהעמודים. כיום ניתן ללכת לאורך הקארדו ממש כפי שטיילו בו תושבי ירושלים במאה השישית לספירה.

בקטע הצפוני נוקה הבזאר הצלבני שנבנה במאה ה12 על הקארדו הבזאנטי ובו חודשו החנויות. החנויות מודרניות אבל מוכרות בנוסף לסחורה בת ימינו גם "היסטוריה" רבת שנים.

סיורים
26.02.2018
הלב שמעולם לא הפסיק לפעום
מסע יהודי של אלפי שנים ברובע היהודי בירושלים, סיור שכולו פסיפס תרבותי מרהיב.
אירועים
22.11.2018
בר מצווה
אתרי הרובע היהודי ממתינים לכם כבר 3,000 שנה! לא תבואו?! בר מצווה בקונספט "בר-ברובע". אירועי שיא בהתאמה אישית מוקפדת ואלגנטית עם זווית אחרת.  
מידע למבקר
אתרי תיירות
סיורים ברובע
יומן פעילויות
{{ $root.choicedDate }}
{{ data.startTime }}
{{ data.title }}
לא זמין
/
זמין
לרכישה +
לא זמין
/
זמין
לכל הפעילויות