המגדל הישראלי

המגדל הישראלי

מערכת ביצורים יהודית מבית ראשון ומבית שני.

רקע כללי

במרתף בניין בלב הרובע שמורים שרידיה של מערכת ביצורים קדומה. המערכת המרשימה "הכלואה" בתוך המרתף הקטן היא אחת מהעדויות המרשימות לגודלה וחסינותה של ירושלים בימי הבית הראשון.

למעשה לפנינו ביצורים משתי תקופות: יסודות של מגדל מחומת ירושלים מסוף ימי הבית הראשון ובצמוד לו מגדל חשמונאי מימי הבית השני.
המגדל הראשון הוא כנראה פינה של מגדל שער שנשתמר משלהי תקופת הבית הראשון הקרויה גם התקופה הישראלית ומכאן שמו "המגדל הישראלי".
גובהו של המגדל 8 מטרים ועובי קירותיו כ – 4 מטר. הוא בנוי אבני גוויל גדולות וקשות (בדומה לאבני החומה הרחבה) , ואילו נדבכי הפינה בנויים אבנים מהוקצעות ומסותתות.

תודות למידת השתמרותו וטיב הבניה המגדל הוא מונמנט ארכיטקטוני מרשים ביותר ויחיד מסוגו.

היסטוריה

יתכן כי המגדל הגן על ירושלים בעת כיבוש ירושלים בשנת 586 לפנה"ס על ידי נבוכדנאצר מלך בבל. בחפירות מצאו החוקרים שרידי אפר ופיח עדות לשרפה שהשתוללה כאן, לא צריך הרבה דמיון כדי לנחש כי שרפה זו יכלה להתרחש כאשר צבא בבל הבקיע את העיר… אם תרצו, אולי שאריות של אחת ממכונות המצור הבבליות שהתקרבה יתר על המידה למגדל ונשרפה ע"י לפיד שהושלך מאחת העמדות מהמגדל…מאידך ייתכן כי שרידי השריפה הם דווקא שרידים של מה שחולל האויב, וכפי שהדבר מתואר בתנ"ך בספר מלכים: "וישרף את בית ה' ואת בית המלך ואת כל בתי ירושלים ואת כל בית גדול שרף באש: ואת חומת ירושלם סביב נתצו."בשכבת האפר נמצאו ארבעה ראשי חצים, שלושה מהם עשויים מברזל ובעלי ראש שטוח מהסוג שהיה נפוץ בצבא יהודה והרביעי שצורתו מצולעת עשוי מברונזה והוא היה בשימושם של צבאות זרים, עדות לקרב שהתחולל כאן. למרות גודלו של המגדל הוא לא עמד במשימה שהוטלה עליו והבבלים הצליחו לכבוש את העיר ולהורסה.

על מגדל זה נסמך מגדל נוסף אבל הוא כבר נבנה בתקופת הבית השני (אחרי שירושלים נחרבה ונשרפהואחרי שחזרו הגולים מבבל) אלה הם שרידי מגדל מהתקופה החשמונאית (המאה השנייה לפני – הספירה) רוחבו של מגדל זה 9 מטר והוא בנוי מאבני גזית בעלות שוליים האופייניים למבנים חשמונאים. כנראה כי בבוא החשמונאים לבצר את העיר, שיקמו ביצורים עתיקים ושילבו אותם בחומת המגן החדשה, כך הם השתמשו בשרידי ה"מגדל הישראלי" והצמידו אליו את חומתם ובה מגדל הגנה הבולט מהחומה. רצפה משותפת מעידה כי החשמונאים התאימו את הביצור לצרכיהם.
הנה כי כן, במרתף אחד ברובע היהודי, שמעליו בנוי בית מגורים מודרני בתכלית, על יסודות בניני הרובע היהודי שחרב בשנת תש"ח, מחוברות להן יחדו שתי תקופות עתיקות ושתי מלחמות. מלחמת הבבלים שבה נחרב בית המקדש הראשון, ונחרבה גם העיר, ומלחמת הרומאים שבה נחרב בית המקדש השני, ונחרבה גם העיר.

מידע למבקר
אתרי תיירות
סיורים ברובע
יומן פעילויות
{{ $root.choicedDate }}
{{ data.startTime }}
{{ data.title }}
לא זמין
/
זמין
לרכישה +
לא זמין
/
זמין
לכל הפעילויות