המגדל הישראלי

המגדל הישראלי

מערכת ביצורים יהודית מבית ראשון ומבית שני.

רקע כללי

המגדל הישראלי

רובע הרוס וחרב, זה מה שקיבל את פני המגיעים לרובע מיד לאחר איחוד ירושלים בשנת 1967.

מדינת ישראל מחליטה, כי המקום בעל חשיבות היסטורית רבה וכיוון שמעולם לא נחפר, כל שיקום של מבנה או מרחב ציבורי ברובע היהודי ילווה בחפירה ארכאולוגית מקדימה.

פרופסור נחמן אביגד קיבל את המשימה.

חפירה שנמשכה מספר עונות, חשפה מקטעים של מבנה גדול ומסיבי, שרק לאחר דיונים רבים בצוות החופרים הוחלט לקרוא לממצא בשמו – הביצור של ירושלים מימי הבית הראשון.

היסטוריה

במרתף בניין בלב הרובע שמורים שרידיה של מערכת ביצורים קדומה. המערכת המדהימה "הכלואה" בתוך המרתף הקטן היא אחת מהעדויות המרשימות לגודלה ולחסינותה של ירושלים בימי הבית הראשון.

למעשה לפנינו ביצורים משתי תקופות: יסודות של מגדל מחומת ירושלים מימי הבית הראשון ובצמוד לו מגדל חשמונאי מימי הבית השני.
המגדל הראשון הוא כנראה פינה של מגדל שער שנשתמר משלהי תקופת הבית הראשון הקרויה גם התקופה הישראלית ומכאן שמו "המגדל הישראלי".
גובהו של המגדל 8 מטרים ועובי קירותיו כ – 4 מטר. הוא בנוי אבני גוויל גדולות וקשות (בדומה לאבני החומה הרחבה), ואילו נדבכי הפינה בנויים אבנים מהוקצעות ומסותתות. אבני המגדל מסודרות בצורת 'ראש פטין', סגנון בניה אופייני מאוד לימי הבית הראשון.

תודות למידת השתמרותו וטיב הבניה המגדל הוא "מונומנט" ארכיטקטוני מרשים ביותר ויחיד מסוגו.

המגדל הגן על ירושלים בעת כיבוש ירושלים בשנת 586 לפנה"ס על ידי נבוכדנצר מלך בבל. בחפירות מצאו החוקרים שרידי אפר ופיח עדות לשרפה שהשתוללה כאן. לא צריך הרבה דמיון כדי לנחש ששריפה זו יכלה להתרחש כאשר צבא בבל הבקיע את העיר… כפי שהדבר מתואר בתנ"ך בספר מלכים: "וישרוף את בית ה' ואת בית המלך ואת כל בתי ירושלים ואת כל בית גדול שרף באש: ואת חומת ירושלם סביב נתצו". בשכבת האפר נמצאו שרידי עץ מפוחם וראשי חיצים, עדות לקרב שהתחולל כאן. החיצים עשויים מברזל, בעלי ראש שטוח מהסוג שהיה נפוץ בצבא יהודה. הסוג השני של החץ היה עשוי ברונזה, צורתו מצולעת והוא היה בשימושם של צבאות זרים, המכונים  'סקיתים'. למרות גודלו של המגדל הוא לא עמד במשימה שהוטלה עליו והבבלים הצליחו לכבוש את העיר ולהורסה.

צמוד למגדל הישראלי, ישנה תוספת ביצור המתוארכת לימי החשמונאים, שכנראה החליטו על הצורך בעיבוי הביצור כדי להתמודד מול הסכנות. רוחבו של מגדל זה 9 מטר והוא בנוי מאבני גזית בעלות שוליים האופייניים למבנים חשמונאים. נראה כי בבוא החשמונאים לבצר את העיר, הם שיקמו ביצורים עתיקים ושילבו אותם בחומת המגן החדשה. כך הם השתמשו בשרידי ה"מגדל הישראלי" והצמידו אליו את חומתם בה מגדל הגנה הבולט מהחומה. רצפה משותפת מעידה כי החשמונאים התאימו את הביצור לצרכיהם.
הנה כי כן, במרתף אחד ברובע היהודי, שמעליו בנוי בית מגורים מודרני בתכלית, על יסודות בנייני הרובע היהודי שחרב בשנת תש"ח, מחוברות להן יחדיו שתי תקופות עתיקות ושתי מלחמות. מלחמת הבבלים שבה נחרב בית המקדש הראשון ונחרבה גם העיר, ומלחמת הרומאים בה נחרב בית המקדש השני, ונחרבה גם העיר.

הכניסה למגדל הישראלי בתיאום מראש בלבד: 4987*
למינימום: 10 משתתפים

מידע למבקר
אתרי תיירות
סיורים ברובע
יומן פעילויות
{{ $root.choicedDate }}
{{ data.startTime }}
{{ data.title }}
לא זמין
/
זמין
לרכישה +
לא זמין
/
זמין
לכל הפעילויות