החומה הרחבה

החומה הרחבה

החומה הרחבה

החומה הרחבה

החומה הרחבה

רקע כללי

החומה הרחבה

רובע הרוס וחרב, זה מה שקיבל את פני המגיעים לרובע מיד לאחר איחוד ירושלים בשנת 1967.
מדינת ישראל מחליטה כי המקום בעל חשיבות היסטורית רבה וכיוון שמעולם לא נחפר, כל שיקום של מבנה או מרחב ציבורי ברובע היהודי ילווה בחפירה ארכיאולוגית מקדימה.
פרופסור נחמן אביגד קיבל את המשימה. חפירה שנמשכה מספר עונות, חשפה מקטעים של מבנה גדול ומסיבי שרק לאחר דיונים רבים בצוות החופרים הוחלט לקרוא לממצא בשמו – החומה של ירושלים מימי הבית הראשון.

היסטוריה

אין ספק שזוהי כנראה אחת התגליות החשובות שנתגלו בירושלים.

בלב הרובע, יש שריד של קטע חומה מרשים בגודלו ובעיקר ברוחבו. באורך של 45 מ', עובי 7 מ'. מה לחומה כה מסיבית ולירושלים? מי הקים אותה? אלו רק מקצת השאלות הצצות מיד. כמעט אף אחד לא ציפה למצוא ממצא כזה כאן ברובע היהודי.

רק לאחר חפירת יסודות הקיר המסיבי, העזו פרופסור נחמן אביגד ועוזריו לקבוע, שמדובר בקטע מביצור של חומה ישראלית.

תגלית זו סיימה ויכוח עתיק יומין. איזו סוג יישוב הייתה העיר ירושלים בימי הבית הראשון ישוב כפרי או עירוני, פרבר קטן או אזור מגורים רחב ידיים שמוקף כולו בחומה? עד אז היו סבורים לא מעט מלומדים כי בירת מלכי יהודה עד לחורבן, השתרעה רק מדרום להר הבית וקצת יותר, בשטח המצומצם של עיר דוד, ושממלכת יהודה הגדולה התקיימה שנים רבות לאחר ימי דוד ושלמה.

בשנת 701 ישנו מסע גדול מאד של הצבא האשורי לאזורנו. המלך באותם ימים ביהודה הוא חזקיהו. חזקיהו מתכונן לבאות ומכין את העיר למצור להגנה. אחד הדברים שהוא עושה זה בניית חומה רחבה שתתן מענה לי-ם שקולטת הרבה מאוד פליטים מגלות ישראל שהוגלתה מספר שנים קודם לכן.

ישעיהו (כ"ב, י') "ואת בתי ירושלים ספרתם ותחצו הבתים לבצר חומה".

החומה נבנית בחיפזון ובדרך חזקיהו לא חס על בתים שהיו במסלול בניית חומה, ביקורת נוקבת מפנה ישעיהו הנביא למלך חזקיהו. מה קרה עם הדמויות שהזכרנו ? הכול יסופר על החומה.

בואו עם תנ"ך אל החומה הרחבה והחיו את הדמויות ואת המילים.

מידע למבקר
אתרי תיירות
סיורים ברובע
יומן פעילויות
{{ $root.choicedDate }}
{{ data.startTime }}
{{ data.title }}
לא זמין
/
זמין
לרכישה +
לא זמין
/
זמין
לכל הפעילויות