fbpx
הגן הארכאולוגי - מרכז דוידסון

מרכז מסחרי מימי בית שני

בסיס הקשת המערבית של קשת רובינסון ובתוכו חנויות

העופל

שערי חולדה מבט מכיוון דרום מזרח

מרכז דוידסון

דגם טופוגרפי של ירושלים כפי שנראה היום

מרכז דוידסון

תצוגה מרהיבה של ממצאים ארכיאולוגים שנמצאו בגן

מרכז דוידסון

סרטון בן 12 דק' על עולה הרגל לירושלים

מפת בונטינג

מפת בונטינג/התלתן ,מפה המתארת את מרכזיותה של ירושלים בנצרות

גלעד אבנים מהכותל המערבי

אבנים על הרחוב שדורדרו ע"י הרומאים עם חורבן הר הבית

הגן הארכיאולוגי -מרכז דוידסון

מבט אל הפינה הדרום מערבית של הר הבית

מדרגות שערי חולדה

מדרגות חולדה מבט מכיוון דרום

מקווה עם מחיצה

מקווה שנשתמר בצורה מושלמת מתקופת בית שני

מטבעות

תצוגת מטבעות מימי הביניים במרכז דוידסון

רקע כללי

הגן הארכאולוגי – מרכז דוידסון

הגן הארכיאולוגי מרכז דוידסון – שינויים בשעות הפתיחה בימים 20-21 / 07/21

בתאריכים לעיל, הארמון האומאי (מתחם הפרגולה) ומדרגות חולדה ייסגרו למבקרים בשעה 15:00,

רחבת הכניסה לג הארכיאולוגי, הרחבת ההרודיאני והיציאה למעלה יהיו פתוחים למבקרים עד השעה 16:00.

נשוב לארח אתכם ב 22/07 בשעות הפעילות באתר בין 10: 00-18: 00.

עמכם הסליחה.

ימי שישי:
האתר פתוח מ 9:00 עד 15:00

הזמנות סיורים לאתר זה מתבצע דרך מוקד ההזמנות * 4987
או בקישור זה – לחץ כאן

לכניסה ללא הדרכה לחץ כאן

צמוד לכותל המערבי שוכן לו גן ארכאולוגי מרהיב ביופיו. הגן אוצר בתוכו ממצאים מתקופות שונות: בית המקדש הראשון והשני, מוסלמי ביזנטי, מוסלמי קדום, צלבני ועוד. אך הממצאים המרגשים ביותר הם: חומת העיר מימי הבית הראשון, המדרגות העולות לבית המקדש, הרחבת המקורי מימי הבית השני, אמנות, מקוואות ועוד.

מרכז דוידסון – הוא מוזיאון בתוך הגן הארכאולוגי ובו מצגות ותצוגות ההסבירות לממצאים באתר. להראות סרטון על עולי הרגל שיעורר אתכם לחיים ויחזיר אחורה בזמן. כמו כן מודל ווירטואלי בהדרכה מקומית ייקח אתכם למסע בזמן אל ימי הבית השני.

היסטוריה

בחפירות שנעשו לאחר איחוד ירושלים צמוד לכותל המערבי והכותל הדרומי (כן רביםי, יש כותל דרומי) נמצאאו ממצאים מרתקים ומרגשים. צמוד לכותל המערבי נתגלה רחוב רחב ומרשים מימי בית המקדש בשני, שהיה בעצמו הרחב הראשי של ירושלים באותה תקופה. כולם הלכו שם, עולי רגל ותיירים מגדולי היהודים שחיו באותה התקופה – רבן יוחנן בן זכאי ואחד רבי עקיבא. ואתם חברים, אם תגיעו לגן הארכיאולוגי, להבדיל גם אתם לצעוד על אותם מרצפות ממש! תפעילו את הדמיון ולהפוך גם אתם להרגיש את האווירה, כשמאות אלפי יהודים לפני 2000 שנה, צעדו ברחוב טרם עלייתם טהורים ורוטטים לפני העליה להרוויח הבית.

בשנת 70 לספירה הרומאים מחריבים את בית המקדש ולא מסתתר בזה.
אבני ענק שהופלו מכותלי הר הבית, נפלו על הרחוב. אבני קשת עצומה שהייתה פרוסה על הרחבה והובילה אל החלק הדרומי של הר הבית (ושרידיה נראים על הכותל המערבי), גם נפלו על הרחוב ופרו בו בור ענק.
מתחת לרחוב נתגלתה תעלת ניקוז מרשימה וגם בתוכה נמצאו ממצאים מדהימים מימי החורבן ממש. זה המקום אליו ברחו הלוחמים, בתקווה שימלטו מחרבם של הרומאים.
ליד הכותל הדרומי, תעלו על גרם מדרגות חצוב בסלע האם של הר המוריה (בחלקו מקורי מימי הבית השני) ששימש את המעפילים אל הר הבית. גרם מקורי שהדריכה על מדרגותיו מעוררת רטט, כשמדמיינים וחושבים על אותם הדמויות שטיפסו במעלה המדרגות לבית המקדש.
במרכז דוידסון מוזיאון ובו מוצגים ממצאים שנמצאו בחפירות.וגם מודל תלת מיימדי מרשים המאפשר לטייל בירושלים ולעלות לבית המקדש יחד עם עולה הרגל. לצעוד איתו על הרחוב, לקנות איתו את הקורבן, לטבול איתו במקווה, ומשם לעלות איתו להרוויח. הצפייה במודל התלת מיימדי הייחודי משלימה את חווית העליה לרגל.
מבנים רבים שרואים בשטח הם מתקופה הביזנטית, אז יש תנופת בניה גדולה באזור ושם בין הריסות אחד מאמנויות, נמצא אוצר- מדליון גדול של זהב ועליו תבליט מנורה וסמלים יהודיים נוספים וגם מצאנו מטבעות זהב רבים. המעניין הוא, שבתקופה הביזנטית, יהודים לא הורשו להיכנס לירושלים) .הממצא מתוארך לימי הכיבוש הפרסי בתחילת המאה השביעית לספירה)

המתקופה המוסלמית הקדומה נמצאה שרידי ארמונות אומאים, מרשימים בגודלם. החשוב מביניהם, היה בעל גשר שחיבר את הקומה העליונה בארמון אל מסגד'אל אקצה׳. הגשר שימש כמעבר פרטי של הסולטן למסגד. רעש אדמה אדיר בשנת 749, גרם לקריסת המבנים שלא נבנו מחדש. שרידים מארמונות אלה מפוזרים בכל האתר ואפשר להבחין בהם כבר בכניסה.

לא להזמין במוקד הזמןמנות אירועים כמו הנחת תפילין וקיום טקס חופה.

כמו כן לא יכול לקיים באתר כנסים ומפגשים של כאלף איש.

לפרטים נוספים חייגו * 4987

מידע למבקר
אתרי תיירות
סיורים ברובע
יומן פעילויות
{{ $root.choicedDate }}
{{ data.startTime }}
{{ data.title }}
לא זמין
/
זמין
לרכישה +
לא זמין
/
זמין
לכל הפעילויות