הגלעד – קבר האחים של לוחמי הרובע בתש"ח

גלעד

לזכר 48 חללים שנפלו בעיר העתיקה

גלעד לזכר 48 חללים שנפלו בעיר העתיקה

גלעד לזכר 48 חללים שנפלו בעיר העתיקה

רקע כללי

הגלעד – קבר האחים של לוחמי הרובע בתש"ח

בימים של קום המדינה התקיים קושי אחד משמעותי בנוסף לחודשים רבים של לחימה ברובע היהודי, מצור מתמשך והדוק שלא אפשר הכנסה והוצאה של דברים בסיסיים כמו מזון, תרופות, תחמושת ועוד. דבר משמעותי נוסף הכביד על תושבי הרובע היהודי, על-פי ההלכה היהודית, אין לקבור את החללים בתוך תחום העיר, ובפרט לא בירושלים עיר הקודש. אולם משהחלו הקרבות הרצופים על הרובע, לא הייתה אפשרות להוציא את החללים ממרתף בית-החולים 'משגב לדך' אל מחוץ לתחומי העיר.

היסטוריה

מלחמת העצמאות הייתה הארוכה במלחמות ישראל והעקובה מדם מכולם. שנה וחצי של לחימה מול כנופיות ומול צבאות מסודרים של מדינות ערב. המצור על ירושלים, בעיקר לאחר הקמת המדינה ב-ה' באייר תש"ח, היה הדוק ביותר. חללים – הן אזרחים והן מגינים שנפלו, לא ניתן היה להביאם  לקבר ישראל מחוץ לחומות. היה צורך בהחלטת הרבנים המקומיים לקבורה בתוך חצרות הבתים. וכך באמת היה.

משחלפו עוד כמה ימים ונוספו חללים הוחלט לבקש היתר מיוחד לקבורה זמנית בתוך הרובע. הרשות ניתנה על ידי הרב יצחק אביגדור אורנשטיין , שהיה רב הכותל באותם הימים. למרבה הצער גם הרב בורנשטיין ואשתו נהרגו ממש סמוך לכניעת הרובע וגם הם נקברו במקום אותו אישר הרב לקבורה. המקום שנבחר היה בחצר קטנה סמוך למפקדת הרובע. כמה מתנדבים מתושבי הרובע כרו בור, ואז החלו ההלוויות.

הקבורה הייתה חפוזה מאוד בשל הסכנה הנשקפת לאנשים שהיו חשופים לאש האויב. מרבית החללים נקברו ללא שמות שיסייעו בזיהוי עתידי. אחד החללים המפורסמים שנקברו במקום היה מי שלימים יוכר כחלל צה"ל הצעיר ביותר, הילד ניסים גיני.

ילדי הרובע היהודי היו שותפים מלאים בהגנה על הרובע. כל אחד בהתאם לגילו וליכולתו- העברת פקודות ותחמושת, תצפיות ואפילו החלפת לוחמים בעמדות כדי שהמגינים יזכו למספר דקות של מנוחה. ממש סמוך להפסקת האש נפגע ניסים גיני ונהרג במקום.

הירדנים סרבו לכל הניסיונות של ממשלת ישראל להעביר את החללים לקבורה בהר הזיתים. רק לאחר מלחמת ששת הימים, כששוחררה ירושלים, חשפו את הקבר ובטקס ממלכתי/צבאי הובאו למנוחת עולמים במרומי הר הזיתים בקבר אחים גדול, משם ניתן להשקיף לעבר הרובע עליו לחמו ונפלו מות גיבורים.

סיורים
26.02.2018
הלב שמעולם לא הפסיק לפעום
מסע יהודי של אלפי שנים ברובע היהודי בירושלים, סיור שכולו פסיפס תרבותי מרהיב.
מידע למבקר
אתרי תיירות
סיורים ברובע
יומן פעילויות
{{ $root.choicedDate }}
{{ data.startTime }}
{{ data.title }}
לא זמין
/
זמין
לרכישה +
לא זמין
/
זמין
לכל הפעילויות