הבריכה המדורגת - מרכז מידע

רקע כללי

הבריכה המדורגת – מרכז מידע

רק 4!

החפירות הארכאולוגיות בשנת 1967 גילו לנו עולם שלם של היסטוריה – 3000 שנות היסטוריה. את המקווה המיוחד, שהוא מעין בריכה מדורגת גילו במקום אשר בעתיד יהפוך לכיכר המרכזית של הרובע היהודי.

לאחר איחוד ירושלים בשנת 1967 , החלה חפירה ארכאולוגית מסיבית בכל הרובע היהודי. בכל מקום בו היה הרס וחורבן ניצלו את ההזדמנות לחפור בטרם תחל הבניה החדשה.

במרכז הרובע שהיה די חרב נמצאו שרידים רבים מימי הבית השני. מקווה מדורג שאליו יורדים מארבעה כיוונים. במחקר אנו מכירים רק ארבעה מקוואות שנבנו בסגנון ובצורה הזאת בירושלים.

היסטוריה

בגבעה המערבית התקיימה שכונה יהודית מפוארת. כאן גרה אצולת העיר ירושלים.

החפירות חושפות, שתושבי העיר התגוררו בבתים מרשימים ובכל בית היו מספר מקוואות. ברובע היהודי נחשף מקווה שונה ומיוחד שאליו יורדים מארבעה כיוונים. מקוואות נוספים דומים לזה נמצאו בחפירות הכותל הדרומי – בעופל, במנהרות הכותל – מתחת לקשת רובינסון ובקצה הדרומי של עיר דוד – בריכת השילוח.

אחד הממצאים המיוחדים שנמצאו ברובע היהודי, נמצא בכיכר החורבה.

מקווה טהרה המתוארך לסוף ימי בית שני (מאה ראשונה לספירה). שחרב כנראה בשנת 70 לספירה.

בשונה ממרבית המקוואות שנחשפו ברובע היהודי, שהינם עם גרם מדרגות מכיוון אחד, אל המקווה הזה ירדו מכל הכיוונים. מה שאפשר למספר גדול יותר של טובלים לטבול ביחד. אין שום ביסוס עובדתי לניסיון לקרוא למקווה המדורג מקווה לכלים.

המקווה המפואר הוא אחד השרידים המרשימים והשלמים ביותר, של שכונה מפוארת מאוד שנוסדה בתקופה ההרודיאנית על הגבעה המערבית של ירושלים.

מקווה בצורת מלבן לא מדויק. בעל גרם מדרגות היקפי, (מדרגות מארבעת צדיו) עם טיח אפור המאפיין את התקופה. רוחב מדרגות לא אחיד, גובהו כ – 180 ס"מ.

ניתן עדיין לראות את שכבת הטיח של המקווה, את מבנה המסד של המקווה ואת חלקי הקירות ההיקפיים.
חלקו העליון של המקווה נהרס בתקופות מאוחרות יותר, על ידי בנייה מסיבית.

בתקופה הביזנטית, שינה המקווה את ייעודו. הביזנטיים חצבו את המדרגה התחתונה של המקווה והפכו אותו לבור מים ביזנטי.

ממצאים :
1.      צווארוני קנקן מסוף ימי בית שני.
2.      מטבע מימי מרד החורבן (66-70)
3.      מטבע מהתקופה הרומית המאוחרת

סיורים
26.02.2018
הלב שמעולם לא הפסיק לפעום
מסע יהודי של אלפי שנים ברובע היהודי בירושלים, סיור שכולו פסיפס תרבותי מרהיב.
03.03.2021
הדרכות ואתרים ברובע
איך להזמין הדרכות וכניסות לאתרים? אתרי החברה פתוחים למבקרים לפי הנחיות משרד הבריאות. כחלק מההנחיות חובה להירשם מראש לכל ביקור באתרים ולכל הדרכה. בטלפון: *4987 או בשליחת מייל: [email protected] אנו מפעילים את האתרים: הרובע ההרודיאני, הבית השרוף, בית כנסת החורבה, בית פלוגת הכותל והמגדל הישראלי. אתם מוזמנים להגיע ולבקר באתרים ולהנות מהדרכה איכותית, ימי גיבוש וחוויה למשפחות, עובדים, בתי ספר ועוד!  
19.06.2019
לכל שירייך אני כינור
לחגוג את ירושלים, לצעוד על אבניה המנגנות את יופייה וקסמה של המיוחדת בערי העולם. לשיר את המילים והתווים שממזגים בין שמיים וארץ, להרגיש את ההשראה של משוררי ירושלים שהיוותה בסיס ליצירות המופת.
03.09.2020
ציונות ברובע
הרובע היהודי וסמטאות העיר העתיקה חוו שנות היסטוריה אשר טומנות בחובן אנשים שפעלו למענה תוך סיכון נפשם ומתוך רצון להגן על העיר החשובה. אנו מזמינים אתכם לסיור מרתק בו נכיר דמויות ואירועים שהשפיעו רבות  על האזור כאשר המכנה במשותף לכולם – הציונות.  
19.04.2021
3,000 שנה בשעתיים! סיור ברובע היהודי
אירועים
22.11.2018
בר מצווה
אתרי הרובע היהודי ממתינים לכם כבר 3,000 שנה! לא תבואו?! בר מצווה בקונספט "בר-ברובע". אירועי שיא בהתאמה אישית מוקפדת ואלגנטית עם זווית אחרת.  
22.11.2018
חתונה
במתחם המקום המיוחד ביותר בעולם, במקום בו העבר והעתיד נפגשים, במקום בו חווים את ההיסטוריה ובאווירה של ירושלים הקסומה – תוכלו לקיים חופה בלתי נשכחת.
22.11.2018
טקסים ואירועים
במתחמי האירועים שלנו הפרוסים על שטחים רחבי ידיים, באזור הרובע היהודי והכותל, באתרים היסטוריים מקורים ומוצלים, במיקום ייחודי שאין שני לו בכל העולם.
22.11.2018
בת מצווה
רוצים להפוך את בת מצווה של בתכם לאירוע מרגש ומיוחד? בת מצווה בקונספט "רובע- IT" אירועי שיא בהתאמה אישית מוקפדת ואלגנטית עם זווית אחרת.
מידע למבקר
אתרי תיירות
סיורים ברובע
יומן פעילויות
{{ $root.choicedDate }}
{{ data.startTime }}
{{ data.title }}
לא זמין
/
זמין
לרכישה +
לא זמין
/
זמין
לכל הפעילויות