הבריכה המדורגת - מרכז מידע

רקע כללי

הבריכה המדורגת – מרכז מידע

רק 4!

החפירות הארכאולוגיות בשנת 1967 גילו לנו עולם שלם של היסטוריה – 3000 שנות היסטוריה. את המקווה המיוחד, שהוא מעין בריכה מדורגת גילו במקום אשר בעתיד יהפוך לכיכר המרכזית של הרובע היהודי.

לאחר איחוד ירושלים בשנת 1967 , החלה חפירה ארכאולוגית מסיבית בכל הרובע היהודי. בכל מקום בו היה הרס וחורבן ניצלו את ההזדמנות לחפור בטרם תחל הבניה החדשה.

במרכז הרובע שהיה די חרב נמצאו שרידים רבים מימי הבית השני. מקווה מדורג שאליו יורדים מארבעה כיוונים. במחקר אנו מכירים רק ארבעה מקוואות שנבנו בסגנון ובצורה הזאת בירושלים.

היסטוריה

בגבעה המערבית התקיימה שכונה יהודית מפוארת. כאן גרה אצולת העיר ירושלים.

החפירות חושפות, שתושבי העיר התגוררו בבתים מרשימים ובכל בית היו מספר מקוואות. ברובע היהודי נחשף מקווה שונה ומיוחד שאליו יורדים מארבעה כיוונים. מקוואות נוספים דומים לזה נמצאו בחפירות הכותל הדרומי – בעופל, במנהרות הכותל – מתחת לקשת רובינסון ובקצה הדרומי של עיר דוד – בריכת השילוח.

אחד הממצאים המיוחדים שנמצאו ברובע היהודי, נמצא בכיכר החורבה.

מקווה טהרה המתוארך לסוף ימי בית שני (מאה ראשונה לספירה). שחרב כנראה בשנת 70 לספירה.

בשונה ממרבית המקוואות שנחשפו ברובע היהודי, שהינם עם גרם מדרגות מכיוון אחד, אל המקווה הזה ירדו מכל הכיוונים. מה שאפשר למספר גדול יותר של טובלים לטבול ביחד. אין שום ביסוס עובדתי לניסיון לקרוא למקווה המדורג מקווה לכלים.

המקווה המפואר הוא אחד השרידים המרשימים והשלמים ביותר, של שכונה מפוארת מאוד שנוסדה בתקופה ההרודיאנית על הגבעה המערבית של ירושלים.

מקווה בצורת מלבן לא מדויק. בעל גרם מדרגות היקפי, (מדרגות מארבעת צדיו) עם טיח אפור המאפיין את התקופה. רוחב מדרגות לא אחיד, גובהו כ – 180 ס"מ.

ניתן עדיין לראות את שכבת הטיח של המקווה, את מבנה המסד של המקווה ואת חלקי הקירות ההיקפיים.
חלקו העליון של המקווה נהרס בתקופות מאוחרות יותר, על ידי בנייה מסיבית.

בתקופה הביזנטית, שינה המקווה את ייעודו. הביזנטיים חצבו את המדרגה התחתונה של המקווה והפכו אותו לבור מים ביזנטי.

ממצאים :
1.      צווארוני קנקן מסוף ימי בית שני.
2.      מטבע מימי מרד החורבן (66-70)
3.      מטבע מהתקופה הרומית המאוחרת

סיורים
08.11.2019
3000 שנה בשעתיים
כניסות נסתרות, נקודות תצפית מרהיבות ומפגש עם המקומות הכי יפים ומרגשים ברובע היהודי.  
04.02.2019
נשים חולמות יוזמות ולוחמות
סיור מרתק ומעורר השראה בעקבות נשות מופת, הסטרטאפיסטית הראשונה, לוחמות ודמויות תרבות מרשימות שהילתם תמשיך ותלווה אותנו עוד הרבה אחרי הסיור…
19.06.2019
לכל שירייך אני כינור
לחגוג את ירושלים, לצעוד על אבניה המנגנות את יופייה וקסמה של המיוחדת בערי העולם. לשיר את המילים והתווים שממזגים בין שמיים וארץ, להרגיש את ההשראה של משוררי ירושלים שהיוותה בסיס ליצירות המופת.
26.02.2018
הלב שמעולם לא הפסיק לפעום
מסע יהודי של אלפי שנים ברובע היהודי בירושלים, סיור שכולו פסיפס תרבותי מרהיב.
05.03.2018
בתים פתוחים
מפגש אנושי מרגש והצצה אל הבתים של תושבי הרובע
אירועים
22.11.2018
בר מצווה
אתרי הרובע היהודי ממתינים לכם כבר 3,000 שנה! לא תבואו?! בר מצווה בקונספט "בר-ברובע". אירועי שיא בהתאמה אישית מוקפדת ואלגנטית עם זווית אחרת.  
22.11.2018
טקסים ואירועים
במתחמי האירועים שלנו הפרוסים על שטחים רחבי ידיים, באזור הרובע היהודי והכותל, באתרים היסטוריים מקורים ומוצלים, במיקום ייחודי שאין שני לו בכל העולם.
22.11.2018
חתונה
במתחם המקום המיוחד ביותר בעולם, במקום בו העבר והעתיד נפגשים, במקום בו חווים את ההיסטוריה ובאווירה של ירושלים הקסומה – תוכלו לקיים חופה בלתי נשכחת.
22.11.2018
בת מצווה
רוצים להפוך את בת מצווה של בתכם לאירוע מרגש ומיוחד? בת מצווה בקונספט "רובע- IT" אירועי שיא בהתאמה אישית מוקפדת ואלגנטית עם זווית אחרת.
מידע למבקר
אתרי תיירות
סיורים ברובע
יומן פעילויות
{{ $root.choicedDate }}
{{ data.startTime }}
{{ data.title }}
לא זמין
/
זמין
לרכישה +
לא זמין
/
זמין
לכל הפעילויות