הבית השרוף

הבית השרוף

משקולת אבן עם כתובת

הבית השרוף

כלי חרס מהבית השרוף

הבית השרוף

כלי חרס מהבית השרוף

הבית השרוף

בית המלאכה של משפחת קתרוס

הבית השרוף

בית המלאכה של משפחת קתרוס
מידע למבקר
אתרי תיירות
סיורים ברובע

Warning: Illegal string offset 'hebrewLink' in /home/rovayehu/public_html/wp-content/themes/rova/buttonsLeftBlockMobile.php on line 19
הזמנת כרטיסים

רקע כללי

הבית השרוף

איחוד ירושלים היה יריית פתיחה עבור מדינת ישראל להתחיל ולגלות בחפירות ארכאולוגיות את אשר יש למעמקי האדמה לספר לנו…3000 שנות שרידי היסטוריה נגלו לנו, והממצאים מרגשים מאין כמותם!

בשנת 1967, החלה מדינת ישראל בחפירה ארכאולוגית בקנה מידה עצום ברובע היהודי שלא נחפר מעולם. לחופרים לא היה מושג מה תהיה רמת הממצאים . ובדיעבד אפשר לומר כי הם מהחשובים והמרגשים שנמצאו.

שרידי ירושלים לאורך 3000 שנה נחשפו בכל המרחב.

הבית השרוף הוא כינוי לאחד מבתי המגורים של עשיר ירושלמי מימי הבית השני.

הבית השרוף הוא אחד מהעדויות המרגשות ביותר מהמאורעות שקדמו לחורבן בית המקדש בשנת 70 לספירה.

היסטוריה

בימי הבית השני ירושלים בנויה על גבי שתי גבעות סמוכות. הר ציון והר המוריה. על הר ציון, או בכינוי הנוסף של ההר – הגבעה המערבית, נבנו בתי אצולת העיר ירושלים. ביניהם היו עשירים וחלקם היו כנראה משפחות כוהנים שהתעשרו. כל מי שיכל להרשות לעצמו עזב את האזור הצפוף של ירושלים לכיוון מערב וצפון מערב. הבתים שנחשפו הם בגודל מרשים ועושר אדיר של פריטים נמצאו במהלך החפירות.

משימת החפירה הוטלה על פרופסור נחמן אביגד. בספרו 'העיר העליונה', הנחשב לספר חובה להבנת תהליך החפירה ברובע היהודי, מבטא פרופסור אביגד את התרגשותו הרבה מהממצאים החשובים.

בבית השרוף, בתוך שכבת אפר גדולה נמצאה משקולת אבן שבורה ועליה כתובת בכתב עברי בן ימינו אותו כל אחד יכול לקרוא היום. 'דבר קתרוס' , הכתובת פוענחה ופורשה כ – של בן קתרוס. ממצא כזה הוא הגשמת חלום של כל ארכאולוג. משקולת השייכת לבעל הבית שעליה חרוט שם הדייר. המיוחד בשם שעל גבי המשקולת הוא ששם זה מופיע בגמרא כשם של אחד מ – 24 משפחות כהונה שעבדו במקדש בימי הבית השני. אומנם השם מופיע לא בהקשר חיובי : 'אוי לי מבית קתרוס אבוי לי מקולמוסן'. רש"י מפרש – שהיו כותבים איגרות לרעה. כלומר משמיצים אנשים בכתב.

שני ממצאים מרגשים נוספים שנמצאו בחפירות. כידון מתכת ושרידי זרוע של אישה צעירה.

מיצג אור קולי מרהיב במגוון שפות, יחזיר אותנו אחורה בזמן ויכניס אותנו לתוך חיי המשפחה ולימים האחרונים שלפני נפילת בית המקדש השני. בנוסף ישנה במקום תצוגה של פריטים ארכאולוגים שנמצאו בחפירות באתר.

שעות פעילות האתר:

ימים א'-ה': 9:00-17:00

*כניסה אחרונה בשעה 16:30

יום ו': 9:00-13:00

*כניסה אחרונה בשעה 12:30

האתר משתתף במבצע – JTikcet

לפרטים נוספים חייגו 4987*

 

מידע למבקר
אתרי תיירות
סיורים ברובע
יומן פעילויות
{{ $root.choicedDate }}
{{ data.startTime }}
{{ data.title }}
לא זמין
/
זמין
לרכישה +
לא זמין
/
זמין
לכל הפעילויות