הבית השרוף

הבית השרוף

משקולת אבן עם כתובת

הבית השרוף

כלי חרס מהבית השרוף

הבית השרוף

כלי חרס מהבית השרוף

הבית השרוף

בית המלאכה של משפחת קתרוס

הבית השרוף

בית המלאכה של משפחת קתרוס
מידע למבקר
אתרי תיירות
סיורים ברובע

Warning: Illegal string offset 'hebrewLink' in /home/customer/www/rova-yehudi.org.il/public_html/wp-content/themes/rova/buttonsLeftBlockMobile.php on line 19
הזמנת כרטיסים

רקע כללי

בית השרוף

איחוד ירושלים היה יריית פתיחה עבור מדינת ישראל התחילה והמגלה והממפגין ארפולוגיות את אשר יש למעמקי האדמה לספר לנו … 3000 שנות שרידי היסטוריה נגלו לנו, והממצאים מרגשים מאין כמותם!

בשנת 1967, החלה מדינת ישראל בחפירה ארקולוגית בקנה מידה עצום ברובע היהודי שלא נחפר מעולם. לחופרים לא היה מושג מה תהיה רמת הממצאים. ובדיעבד אפשר לומר כי הם מהחשובים והמרגשים שנמצאו.

שרידי ירושלים לאורך 3000 שנה נחשפו בכל המרחב.

הבית השרוף הוא כינוי לאחד מבתי המגורים של עשיר ירושלמי מימי הבית השני.

בית השרוף הוא אחד מהעדויות המרגשות ביותר מהמאורעות שקדמו לחורבן בית המקדש בשנת 70 לספירה.

היסטוריה

בימי הבית השני ירושלים בנויה על גבי שתי גבעות סמוכות. הר ציון והר המוריה. על הר ציון, או בכינוי הנוסף של ההר – הגבעה המערבית, נבנו בתי אצולת העיר ירושלים. ביניהם היו עשירים וחלקם היו באמת משפחות כוהנים בהתעשרו. כל מי שיכל להרוס לעצמו עזב את האזור הצפוף של ירושלים לכיוון מערב וצפון מערב. הם היו בגודל מרשים ועושר אדיר של פריטים נמצאו תחת החפירות.

מפרט החפירה הוטלה על פרופסור נחמן אביגד. בספרו 'העיר העליונה', הנחשב לספר חובה להבנת כתב החפירה ברובע היהודי, מבטה פרופסור אביגד את התרגשותו הרבה מהממצאים החשובים.

בבית השרוף, בתוך שכבת אפר גדול נמצאאה כוסית אבן שבורה ועליה כתובת בכתב עברי בן ימינו אותו כל אחד יכול לקרוא היום. 'דבר קתרוס', הכתובת פוענחה ופורשה כ – של בן קתרוס. ממצא כזה הוא הגשמת חלום של כל ארכאולוג. משקולת השייכת לבעל הבית שעליה חרוט שם הדייר. המיוחד שם השני גבי המשקולת הוא שם זה מופיע בגמרא כשם של אחד מ – 24 משפחות כהונה שעבדו במקדש בימי הבית השני. אומנם השם מופיע לא בהקשר חיובי: 'אוי לי מבית קתרוס אבוי לי מקולמוסן'. יש לי משפר – אנשים כותבים איגרות לרעה.

שני ממצאים מרגשים נוספים שנמצאו בחפירות. כידון מתכת ושרידי זרוע של אישה צעירה.

מיצג אור קולי מרהיב מגוון שפות, יחזיר לנו אחורה בזמן ויכניס לנו אל בני המשפחה והלימים האחרונים שלפני נפילת בית המקדש השני. בנוסף ישנה במקום תצוגה של פריטים ארכאולוגים שנמצאו בחפירות באתר.

עדכון כניסה לאתר בעקבות הקורונה: 

להזמנת כרטיסים יש ליצור קשר דרך דרך המייל [email protected] או דרך מוקד להזמנות 4987 *.
לא תתאפשר כניסה ללא תאום מראש!

 

ניפגש בסמטאות!

 

מידע למבקר
אתרי תיירות
סיורים ברובע
יומן פעילויות
{{ $root.choicedDate }}
{{ data.startTime }}
{{ data.title }}
לא זמין
/
זמין
לרכישה +
לא זמין
/
זמין
לכל הפעילויות