בתי מחסה

רקע כללי

בתי מחסה

שמה של השכונה "בתי מחסה" למי שלא מכיר, לא מנבא טובות אך נהפוך הוא! שכונה זו זיכתה את יהודי מחציתה הראשונה של המאה ה-19 לבנות בפעם הראשונה שכונה יהודית משלהם.

בשנים שלאחר מכן, בחרו להתגורר בשכונה זו ולבנות את ביתם כמה נדיבים וביניהם "בית רוטשילד" המפואר.

במחצית הראשונה של המאה ה – 19 חיה העדה היהודית בעיר העתיקה בדלות קשה. מעט מהיהודים היו בעלי קרקעות ורובם היו צריכים לשכור את דירותיהם מהמוסלמים. בשנת תרי"ז (1857) נוצרה אפשרות לרכוש מגרש רחב ידיים בפינה הדרומית מערבית של הרובע היהודי ולבנות בו. יוזמי המפעל – כולל הו"ד (הולנד – דוישלנד – התארגנות של יהודים שעלו מהולנד ומגרמניה) רכשו בחלקם בדמי החלוקה את האזור שהיה עד אז שטח לא בנוי בשולי הרובע היהודי, מטרתם הייתה להקים דירות מודרניות, כדי להקל על הצפיפות הקשה ששררה בתקופה זו ברובע. לראשונה זה דורות רבים, ניתנה ליהודים האפשרות לבנות בכוחות עצמם שכונה משלהם.

היסטוריה

חברת בתי מחסה ששמה המלא "חברת בתי המחסה לעניים והכנסת אורחים על הר ציון וירושלים עיר הקודש תבנה ותכונן במהרה בימינו אמן", קיבלה את הרישיון, החלה בבניה ובנתה את קבוצת הדירות הראשונה, שלא היו כדוגמתם ליופי בירושלים העתיקה. הגופים שקנו את הקרקע ובנו את הבתים עבור עניי ירושלים קבעו מספר כללים לגבי אופן השימוש בבתים. כמו: מי זכאי לגור, כמה זמן ועוד. חלק מהדירות היו בעלות שני חדרים ומטבחון. בחצר היה בור מים משותף.

במהלך הקרבות שהתנהלו ברובע היהודי במלחמת העצמאות, בשנת תש"ח (1948), שימשו הבתים והמרתפים בחצר בתי מחסה – כמחסה עבור חלק מהאוכלוסייה האזרחית שנותרה ברובע הנצור. לאחר שנכנעו מגיני הרובע בפני הלגיון הערבי, הם נאספו כאן יחד עם לוחמי ותושבי הרובע היהודי. 30 לוחמים שעדיין ניצבו על רגליהם לאחר 13 ימי קרבות רצופים, ועימם לא מעט  פצועים ועוד 260 אזרחים בני 13 עד 78 שנה, הלכו לשבי. 1,500 מתושבי הרובע היהודי – ילדים, נשים וזקנים – נאלצו לעזוב את בתיהם, שנבזזו והועלו באש. כ- 1,850 שנה לאחר גירוש היהודים מירושלים לאחר מרד בר כוכבא על ידי הרומאים, גורשו היהודים בשנית על ידי הירדנים.

לאחר מלחמת ששת הימים פונו ההריסות, הרחבה הוגדלה ומשמשת היום כמגרש משחקים פתוח של מספר בתי ספר יסודיים הנמצאים בסמוך. "בית רוטשילד" הוא אחד המבנים שלא ניזוק בצורה משמעותית בכיכר בתי מחסה ושמר על מראהו המרשים. שאר הבתים נבנו מחדש.

על אחד הקירות בכיכר הוטבעו הפסוקים מספר 'זכריה', פרק: ח' פסוקים: ד-ה. "עוד יישבו זקנים וזקנות בירושלים… ורחובות העיר ימלאו ילדים וילדות משחקים ברחובותיה".

מידע למבקר
אתרי תיירות
סיורים ברובע
יומן פעילויות
{{ $root.choicedDate }}
{{ data.startTime }}
{{ data.title }}
לא זמין
/
זמין
לרכישה +
לא זמין
/
זמין
לכל הפעילויות