בית פלוגת הכותל

חברי הפלוגה בסמוך לכותל המערבי

המיצג האור קולי באתר

רקע כללי

בית פלוגת הכותל

"מי שישלוט בעיר העתיקה ישלוט בארץ כולה" (יומן פלוגת הכותל, אורי צבי גרינברג).

מה מתרחש כאשר חבורה של צעירים פעילי תנועת בית"ר, ציונים, מחליטים להקים מערך הגנה על תושבי הרובע היהודי והעיר העתיקה דרך המוסלמים והבריטים?

מי היא הפלוגה אמיצת הרוח והחזקה שהסכימה לסכן את חייהם של חבריה למען תקיעה בשופר במוצאי יום כיפור?
סיפורם של פלוגת הכותל הוא סיפור ציוני על התיישבות וחשיבות ירושלים.

במקום יש שני מיצגים. אור קוליים .

 

זה סיפור גבורה יוצא מהדופן של לוחמה מול המנדט הבריטי ששמה לה למטרה לשמור על המסורת והקשר בין העם היהודי לכותל המערבי.

היסטוריה

בירושלים העתיקה, בה גרו יהודים, מוסלמים ונוצרים, הייתה מאז ומתמיד מקום מועדון לפורענות. מראשית ימי המנדט הבריטי התנכלו הערבים ליהודים וכבר השנים 1920-1921 יחד בפרעות תרפ"ט (1929) בסוף המאה התשע-עשרה ותחילת המאה העשרים היו היהודים ברוב העתיקה, אולם עם הנדידה לעיר החדשה, הלך הרובע היהודי והמצמצם. היה היגיינה וניקיון ולכן כל מי שיכל עבר לעיר חדשה .
ברובע יהודי נשאר רק שכבות חלשות יותר, עניים.

עם ריבוי הפגיעות ביהודי העיר העתיקה על פי הפורעים הערבים, הוחלט בראשית 1937. The ביטחון תושבי הרובע היהודי. חברי "פלוגת הכותל" עסקו בכל מיני עבודות: במחיצות, בבניין, בסלילת כבישים למשירה ובנוטרות. בלילה דאגו לביטחונם של היהודים שנהגו להתפלל ליד הכותל המערבי.

בסוף 1937 מנתה "פלוגת הכותל" 24 חברים (בשש בנות), שגרו בשכירות באחד הבתים ברובע היהודי. הימצאותה של הפלוגה בעיר העתיקה הגבירה את הביטחון היהודים במקום והגנה שיש לי דרך התקפות הערבים. קרה לא פעם שחברי "פלוגת הכותל" היו מעורבים אף בחילופי יריות.

בדצמבר 1928 אסרה ממשלת המנדט את התקיעת השופר ליד הכותל וזאת לאחר שהערבים התלוננו כי התקינה פוגעת בקודשי האסלאם. בית"ר והאצ"ל מעולם לא השלימו עם הגזרה הזו, ומדי יום-כיפור נמצא המתנדב שתקע בשופר.

קיומה של פלוגת הכותל היה לצנינים בעיני השלטונות הבריטיים. קציני משטרה נהגו לימודים חיפושים בבית הפלוגה והתרו בחברים שלא להניף את הדגל הלאום על הבית או אסרו שהוציא את הקבוצות הגדולות שלך אנשים, כל זה בטענה שהדבר מרגיז את ההערות ומהווה פרובוקציה. 1938 נעצרו כמה מאותם חקירה שוחררו לביתם. לבסוף, הגיע לבית הפלוגה יחידת שוטרים
.

 

עדכון כניסה לאתר בעקבות הקורונה: 

להזמנת כרטיסים יש ליצור קשר דרך דרך המייל [email protected] או דרך מוקד להזמנות 4987 *.
לא תתאפשר כניסה ללא תאום מראש!

 

ניפגש בסמטאות!

 

סיורים
26.02.2018
הלב שמעולם לא הפסיק לפעום
מסע יהודי של אלפי שנים ברובע היהודי בירושלים, סיור שכולו פסיפס תרבותי מרהיב.
03.09.2020
ציונות ברובע
הרובע היהודי וסמטאות העיר העתיקה חוו שנות היסטוריה אשר טומנות בחובן אנשים שפעלו למענה תוך סיכון נפשם ומתוך רצון להגן על העיר החשובה. אנו מזמינים אתכם לסיור מרתק בו נכיר דמויות ואירועים שהשפיעו רבות  על האזור כאשר המכנה במשותף לכולם – הציונות.  
08.11.2019
3000 שנה בשעתיים
כניסות נסתרות, נקודות תצפית מרהיבות ומפגש עם המקומות הכי יפים ומרגשים ברובע היהודי.  
23.06.2020
סיורים וירטוליים ברובע היהודי (ירושלים)
לא מצליחים לצאת מהבית האלה זאת רוצים לטייל בירושלים? אנו מזמינים אתכם לבקר ברובע היהודי ובירושלים העתיקה בכל מקום שתרצו! סיור זום וירטואללי עם מיטב המדריכים הראשאם לכל המשפחה.  
05.03.2018
בתים פתוחים
מפגש אנושי מרגש והצצה אל הבתים של תושבי הרובע
אירועים
22.11.2018
חתונה
במתחם המקום המיוחד ביותר בעולם, במקום בו העבר והעתיד נפגשים, במקום בו חווים את ההיסטוריה ובאווירה של ירושלים הקסומה – תוכלו לקיים חופה בלתי נשכחת.
22.11.2018
בר מצווה
אתרי הרובע היהודי ממתינים לכם כבר 3,000 שנה! לא תבואו?! בר מצווה בקונספט "בר-ברובע". אירועי שיא בהתאמה אישית מוקפדת ואלגנטית עם זווית אחרת.  
22.11.2018
טקסים ואירועים
במתחמי האירועים שלנו הפרוסים על שטחים רחבי ידיים, באזור הרובע היהודי והכותל, באתרים היסטוריים מקורים ומוצלים, במיקום ייחודי שאין שני לו בכל העולם.
22.11.2018
בת מצווה
רוצים להפוך את בת מצווה של בתכם לאירוע מרגש ומיוחד? בת מצווה בקונספט "רובע- IT" אירועי שיא בהתאמה אישית מוקפדת ואלגנטית עם זווית אחרת.
מידע למבקר
אתרי תיירות
סיורים ברובע
יומן פעילויות
{{ $root.choicedDate }}
{{ data.startTime }}
{{ data.title }}
לא זמין
/
זמין
לרכישה +
לא זמין
/
זמין
לכל הפעילויות