fbpx
בית הכנסת החורבה

בית כנסת החורבה

˚360 על ירושלים הבנויה.

בית הכנסת החורבה

תצפית לכיוון דרום מערב

בית הכנסת החורבה

חלל בית הכנסת עם מתפללים

בית הכנסת החורבה

מראה בית הכנסת בלילה

ביקור חיילי הצבא הפולני החופשי

חיילים יהודים מצבא "אנדרס" מבקרים בבית הכנסת

רקע כללי

בית הכנסת "החורבה"

העומד על אחד ההרים סביב ירושלים יראה כיפת בית הכנסת בין כיפות לכל בית, גדול כירח בין ההוכבים ' כך מבטא רב' יושע יוסף ריבלין את התרגשותו מאירוע חנוכת בית הכנסת.

מעטים הם המבנים הנעשים סמלים כה מובהקים בנופה של עיר, על אחת כמה וכמה בעיר כה עמוסת סמלים כירושלים.
בית כנסת 'החורבה' זכה במהלך השנים למעמד ייחודי ומובהק זה, וסביבתו של בית הכנסת הייתה לאחד מאתריו הבולטים ביותר של היישוב היהודי בירושלים, בייחוד לאחר סיום בנייתו של בית כנסת 'בית יעקב' (החורבה) ב -1864.
סביב בית הכנסת, המרכז המרכזי כמה מן המוסדות החשובים ביותר של הקהילה האשכנזית בירושלים: ישיבת עץ חיים, בית הדין, מוסדות צדקה וחסד ובתי מדרש – מוסדות ששימלו את המאפייני החיים היהודיים בירושלים במאה התשע עשרה ועד העת החדשה.

ביקורים בבית הכנסת שנבנה מחדש להפוך למבקרים, להתרשם מיופיו המיוחד של חלל בית הכנסת. מארון הקודש מהגבאבים בעולם, לשמוע את סיפור המקום. לראות את ההיסטוריה בקומת הארכיאולוגיה / מרתף של בית הכנסת. ומעל הכל, להתפעל מתצפית מרהיבה, ממרפסת כיפת בית הכנסת ˚ 360 על ירושלים הבנויה.


היסטוריה

בית הכנסת החורבה נחנך מחדש בכ"ט אדר התש"ע (15 מרץ 2010), לאחר 62 שנות חורבן, שהחלו עם הריסטו של בית הכנסת בידי הכוח ההגיון הירדני בזמן נפילת הרובע בתש"ח בזמן מלחמת העצמאות (1948).

ההצבעה על תכנונו ובנייתו מחדש של בית הכנסת, שלוותה בפולמוס מחבר וציבורי רחב, היא הסיומו של המשרד ממושך ומפותל, הצילום הראשית של הרובע היהודי במלחמת ששת הימים (1967).

דורות ארוכים רחשו בין חומות ירושלים חיים יהודים עשירים.
פרקים מפוארים בתולדות העם, מורשתו הדתית ואוצרותיו התרבותיים נכתבו בין סמטאותיה האהובות.

בתוככי מסכת מפוארת זו מתנוסס בית כנסת אחד ומיוחד, אשר למרות גלגולי שמותיו ('בית יעקב', או בשמו המלא – 'בית יעקב שבחצר חורבת רבי היודה החסיד', 'בית הכנסת הגדול').

משמעות מיוחדת דתית, לאומית וממלכתית נודעת לו, כאילו מעת בנייתו במאה התשע עשרה ועד לחורבנו באמצע המאה העשרים הוא נתן ביטוי להזדקפות הקומה של עם ישראל בארץ ישראל.

בית כנסת 'החורבה' היה מרכז לתחייה הדתית והלאומית וסמל לרעיון הבית הלאומי ולשיבת ​​עם ישראל לארצו. אין פלא אפוא כי דווקא בו נערכו כינוסים יהודיים חשובים ומילים חיים בתולדות היישוב, כך: ביקור הנציב הבריטי הראשון הראשון ברברט (שמואל) סמואל, הכתרת הרבנים הראשיים האשכנזים לארץ ישראל ועצרת התפילה והזעקה של היישוב היהודי בארץ עם היוודע הדבר השואה האימה המתרחשת על יהדות אירופה.

בסוף המאה התשע עשרה ביקר בארץ ישראל בנימין זאב הרצל ולא פסח על 'החורבה'.
זאב ז'בוטינסקי ביקר בו, דגלי ה'גדודים העבריים 'מימי מלחמת העולם הראשון הופקדו בו למשמרת.

סיפורינו מתחיל במאה ה -15 שבא הקבוצה של היהודים אשכנזים שמצליחים בדרך לא דרך להתגבר על איסורים מפורשים חסד האשכנזים כך יקראו לשטח אותו יקנו היהודים.

נאמנות לירושלים למרות כל הקשרים, זה שם הסיפור פעם אחר פעם מצליחה הקהילה לבנות את החדש מחדש, למרות שהסביבה עושה הכול כדי לחבל בחלום. הקהילה מאבדת את הדבר החשוב ביותר עבורה, בית הכנסת שחרב מספר פעמים ולמרות הישנות המקרה מספר פעמים, בית הכנסת נבנה מחדש.

בית הכנסת שנבנה לראשונה בשנת 1864 יקרא על ידי צצאי תלמידי הגר"א 'בית יעקב שבחצר חורבת ר' יהודה החסיד '.

בשנת 1948 במלחמת העצמאות, חיילי לגיון הירדני מפוצצים את בית הכנסת, יום לאחר הנפל הרובע היהודי. לאחר מלחמת ששת הימים, עם חזרת היהודים לרובע היהודית הוחלט על בניה מחדש של בית הכנסת וחצר האשכנזים סיבות רבות לשבית הכנסת לא נבנה מיד. ובינתיים נבנתה הקשתה אותה זוכרת רבים מעל חורבות החורבה. הקשת נבנתה כסמל במקום בית הכנסת.

בתחילת שנות ה- 2000 2000 נפלה החלטת ממשלה להקים את בית הכנסת ואכן בית הכנסת נחנך מחדש ב-כ"ט באדר התש"ע 15 למרץ 2010.

בית הכנסת טומן בתוכו סודות רבים. מראה בית הכנסת, הארכאולוגיה מתחת לבית הכנסת ועוד.

כתובת בית הכנסת: רחוב היהודים 89, הרובע היהודי, ירושלים.

עדכון כניסה לאתר:

ניתן להזמין כניסה לאתר בית כנסת החורבה. לחץ כאן להזמנת כרטיסים.

ניתן להזמין הדרכות וימי פעילות במייל  [email protected] או בטלפון 4987*.

שעות תפילה:

הזמן התפילות חגי תשרי תשפ

מידע למבקר
אתרי תיירות
סיורים ברובע
יומן פעילויות
{{ $root.choicedDate }}
{{ data.startTime }}
{{ data.title }}
לא זמין
/
זמין
לרכישה +
לא זמין
/
זמין
לכל הפעילויות