אתר ההנצחה ללוחמי הרובע בתש"ח

הצלם המוכשר ג'ון פיליפס הסתובב ברובע בימים האחרונים של נפילת הרובע היהודי וצילם את ההתרחשויות.

עדות של לוחמים.

39 לוחמים ו-30 מתושבי הרובע נפלו במלחמת העצמאות.

מידע למבקר
אתרי תיירות
סיורים ברובע

Warning: Illegal string offset 'hebrewLink' in /home/rovayehu/public_html/wp-content/themes/rova/buttonsLeftBlockMobile.php on line 19
הזמנת כרטיסים

רקע כללי

"תמונה אחת שווה אלף מילים" ביטוי שגור זה מעט שחק את משמעותו, אך לא במקרה הזה. התמונות בהם תחזו, הם הלכה למעשה של תיעוד היסטורי נדיר בו נתפסו בעדשת המצלמה לא רק אנשים ומקומות, אלא ההוויה כולה טרם נפילתו של הרובע היהודי.

הצלם ג'ון פיליפס, הגיע למזרח התיכון והצטרף לכוחות הירדנים בזמן כיבוש העיר. ג'ון פיליפס היה צלם בשרות – LIFE MAGAZINE . הימים הם הימים האחרונים לפני נפילת הרובע היהודי. פיליפס מסתובב ברובע ומצלם את התקדמות הלוחמים הירדנים וגם את הרגעים הדרמטיים מרגע ההחלטה על הכניעה ועד מעמד החתימה. מבטי התושבים, לוחמים, שאותות הלחימה והמצור ניכרים היטב על פניהם ניבטים מהתמונות המדהימות שצילם פיליפס.

39 לוחמים ו-30 מתושבי הרובע נפלו במלחמת העצמאות.
48 מהם נקברו בקבר אחים, ברחבה קטנה ליד כיכר בתי מחסה.

לאחר מלחמת ששת הימים (תשל"ז-1967), אותר מקום קבורתם והם הובאו לקבורה בקבר אחים בהר הזיתים בטקס ממלכתי/צבאי ומרגש.

אתר זה מנציח את זכרם.

היסטוריה

עם ההכרזה על הקמת המדינה, הצטרפו 5 מדינות ערב ללחימה מול היהודים.

סלעי"ם – סוריה, לבנון, עירק, ירדן ומצרים. ירושלים הייתה בגזרה הירדנית. הירדנים צרו על הרובע היהודי. בית אחרי בית, עמדה אחרי עמדה, נפלו בידי הירדנים. היהודים נדחקו אל החלק הדרומי של הרובע היהודי באזור 4 בתי כנסת הספרדיים ובתי מחסה.

בתאריך י"ט באייר התש"ח, 28 למאי 1948 הונף דגל לבן והרובע היהודי נכנע, באותו היום גורשו כאלף וחמש מאות היהודים אל ירושלים המערבית וכשלש מאות נלקחו לשבי בירדן. כולם חזרו לאחר כחצי שנה עם חתימת הסכם הפסקת האש מול הירדנים.

האתר פתוח חינם למבקר. ניתן לראות במקום מבחר מתמונותיו של ג'ון פיליפס וסרטון קצר במספר שפות, בו תושבים ולוחמים מספרים על חוויותיהם מאותם רגעים דרמטיים. על גבי קיר זיכרון באתר מונצחים שמות כל ההרוגים ברובע היהודי.

סיורים
25.07.2017
יש לאן ברובע ובגן משחק ניווט
רוצים לסייר ברובע עם 'מדריך חכם? רוצים לצאת מהשגרה?? משחק נווט סלולרי חדשני ברובע מחכה לכם
26.11.2018
70 שנה למרתף השואה
סיורים והרצאות לקראת יום הקדיש הכללי ו-70 שנה למרתף השואה הכנס ביוזמת החברה לפיתוח הרובע היהודי, עמיתים לטיולים וישיבת התפוצות
05.03.2018
פיוטים וכיסופים
חיבור של  מילות הפיוטים ל"ירושלים של מטה וירושלים של מעלה"
05.07.2018
בריחה אל העבר - משחקי הרובע
משחק בריחה אינטראקטיבי ברובע היהודי מחלקת התיירות של החברה לשיקום ולפיתוח הרובע היהודי, בשיתוף עם חווית התנ"ך משיקות "רכבת מהירה" שתיקח אתכם למסע מלהיב אל העבר, באמצעות טכנולוגיה עתידנית.
26.02.2018
הלב שמעולם לא הפסיק לפעום
מסע יהודי של אלפי שנים ברובע היהודי בירושלים, סיור שכולו פסיפס תרבותי מרהיב.
אירועים
22.11.2018
חתונה
במתחם המקום המיוחד ביותר בעולם, במקום בו העבר והעתיד נפגשים, במקום בו חווים את ההיסטוריה ובאווירה של ירושלים הקסומה – תוכלו לקיים חופה בלתי נשכחת.
22.11.2018
בת מצווה
רוצים להפוך את בת מצווה של בתכם לאירוע מרגש ומיוחד? בת מצווה בקונספט "רובע- IT" אירועי שיא בהתאמה אישית מוקפדת ואלגנטית עם זווית אחרת.
22.11.2018
בר מצווה
אתרי הרובע היהודי ממתינים לכם כבר 3,000 שנה! לא תבואו?! בר מצווה בקונספט "בר-ברובע". אירועי שיא בהתאמה אישית מוקפדת ואלגנטית עם זווית אחרת.  
22.11.2018
טקסים ואירועים
במתחמי האירועים שלנו הפרוסים על שטחים רחבי ידיים, באזור הרובע היהודי והכותל, באתרים היסטוריים מקורים ומוצלים, במיקום ייחודי שאין שני לו בכל העולם.
מידע למבקר
אתרי תיירות
סיורים ברובע
יומן פעילויות
{{ $root.choicedDate }}
{{ data.startTime }}
{{ data.title }}
לא זמין
/
זמין
לרכישה +
לא זמין
/
זמין
לכל הפעילויות