אתר ההנצחה ללוחמי הרובע בתש"ח

הצלם המוכשר ג'ון פיליפס הסתובב ברובע בימים האחרונים של נפילת הרובע היהודי וצילם את ההתרחשויות.

עדות של לוחמים.

39 לוחמים ו-30 מתושבי הרובע נפלו במלחמת העצמאות.

מידע למבקר
אתרי תיירות
סיורים ברובע

Warning: Illegal string offset 'hebrewLink' in /home/rovayehu/public_html/wp-content/themes/rova/buttonsLeftBlockMobile.php on line 19
הזמנת כרטיסים

רקע כללי

"תמונה אחת שווה אלף מילים" ביטוי שגור זה מעט שחק את משמעותו, אך לא במקרה הזה. התמונות בהם תחזו, הם הלכה למעשה של תיעוד היסטורי נדיר בו נתפסו בעדשת המצלמה לא רק אנשים ומקומות, אלא ההוויה כולה טרם נפילתו של הרובע היהודי.

הצלם ג'ון פיליפס, הגיע למזרח התיכון והצטרף לכוחות הירדנים בזמן כיבוש העיר. ג'ון פיליפס היה צלם בשרות – LIFE MAGAZINE . הימים הם הימים האחרונים לפני נפילת הרובע היהודי. פיליפס מסתובב ברובע ומצלם את התקדמות הלוחמים הירדנים וגם את הרגעים הדרמטיים מרגע ההחלטה על הכניעה ועד מעמד החתימה. מבטי התושבים, לוחמים, שאותות הלחימה והמצור ניכרים היטב על פניהם ניבטים מהתמונות המדהימות שצילם פיליפס.

39 לוחמים ו-30 מתושבי הרובע נפלו במלחמת העצמאות.
48 מהם נקברו בקבר אחים, ברחבה קטנה ליד כיכר בתי מחסה.

לאחר מלחמת ששת הימים (תשל"ז-1967), אותר מקום קבורתם והם הובאו לקבורה בקבר אחים בהר הזיתים בטקס ממלכתי/צבאי ומרגש.

אתר זה מנציח את זכרם.

היסטוריה

עם ההכרזה על הקמת המדינה, הצטרפו 5 מדינות ערב ללחימה מול היהודים.

סלעי"ם – סוריה, לבנון, עירק, ירדן ומצרים. ירושלים הייתה בגזרה הירדנית. הירדנים צרו על הרובע היהודי. בית אחרי בית, עמדה אחרי עמדה, נפלו בידי הירדנים. היהודים נדחקו אל החלק הדרומי של הרובע היהודי באזור 4 בתי כנסת הספרדיים ובתי מחסה.

בתאריך י"ט באייר התש"ח, 28 למאי 1948 הונף דגל לבן והרובע היהודי נכנע, באותו היום גורשו כאלף וחמש מאות היהודים אל ירושלים המערבית וכשלש מאות נלקחו לשבי בירדן. כולם חזרו לאחר כחצי שנה עם חתימת הסכם הפסקת האש מול הירדנים.

האתר פתוח חינם למבקר. ניתן לראות במקום מבחר מתמונותיו של ג'ון פיליפס וסרטון קצר במספר שפות, בו תושבים ולוחמים מספרים על חוויותיהם מאותם רגעים דרמטיים. על גבי קיר זיכרון באתר מונצחים שמות כל ההרוגים ברובע היהודי.

סיורים
08.11.2019
3000 שנה בשעתיים
כניסות נסתרות, נקודות תצפית מרהיבות ומפגש עם המקומות הכי יפים ומרגשים ברובע היהודי.  
05.03.2018
בתים פתוחים
מפגש אנושי מרגש והצצה אל הבתים של תושבי הרובע
05.03.2018
בין הסמטאות
קבלת שבת מרגשת ומחברת שבט אחים ואחיות
04.02.2019
נשים חולמות יוזמות ולוחמות
סיור מרתק ומעורר השראה בעקבות נשות מופת, הסטרטאפיסטית הראשונה, לוחמות ודמויות תרבות מרשימות שהילתם תמשיך ותלווה אותנו עוד הרבה אחרי הסיור…
19.06.2019
לכל שירייך אני כינור
לחגוג את ירושלים, לצעוד על אבניה המנגנות את יופייה וקסמה של המיוחדת בערי העולם. לשיר את המילים והתווים שממזגים בין שמיים וארץ, להרגיש את ההשראה של משוררי ירושלים שהיוותה בסיס ליצירות המופת.
אירועים
22.11.2018
בת מצווה
רוצים להפוך את בת מצווה של בתכם לאירוע מרגש ומיוחד? בת מצווה בקונספט "רובע- IT" אירועי שיא בהתאמה אישית מוקפדת ואלגנטית עם זווית אחרת.
22.11.2018
חתונה
במתחם המקום המיוחד ביותר בעולם, במקום בו העבר והעתיד נפגשים, במקום בו חווים את ההיסטוריה ובאווירה של ירושלים הקסומה – תוכלו לקיים חופה בלתי נשכחת.
22.11.2018
טקסים ואירועים
במתחמי האירועים שלנו הפרוסים על שטחים רחבי ידיים, באזור הרובע היהודי והכותל, באתרים היסטוריים מקורים ומוצלים, במיקום ייחודי שאין שני לו בכל העולם.
22.11.2018
בר מצווה
אתרי הרובע היהודי ממתינים לכם כבר 3,000 שנה! לא תבואו?! בר מצווה בקונספט "בר-ברובע". אירועי שיא בהתאמה אישית מוקפדת ואלגנטית עם זווית אחרת.  
מידע למבקר
אתרי תיירות
סיורים ברובע
יומן פעילויות
{{ $root.choicedDate }}
{{ data.startTime }}
{{ data.title }}
לא זמין
/
זמין
לרכישה +
לא זמין
/
זמין
לכל הפעילויות